No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT reeds uitgestippeld" (Geyl) of „Kareis hou ding bewijst de waarheid van Macchiavelli's woord, dat een staat door dezelfde krachten die hem hebben geschapen in het leven wordt gehouden" (Pirenne). Bernard legt het accent weinig anders. De militaire avonturen van Karei in de richting van Rijn of Alpen legden zijn gewesten een zware last op. Hij had geen zin voor realiteit, geen takt, anders had hij de onderdanen van zijn erflanden liever verder op de weg der eenheid geleid. Boergondisch patriotisme bestond nog niet; Brugge en Dyon hadden nog weinig gemeen. Bernard meent dat die eenheid alleszins in het perspectief lag. „De as Dyon-Amsterdam is niet minder of meer natuurlijk dan de as Nice- Duinkerken of Brest-Pontarlier. Maar Frank rijk is geschapen ten koste van geduldige, eeuwenlange offers." Geyl denkt daar anders over: de Boergondische politiek was zuiver dy- nastisch, aan alle nationalisme vreemd; het Boergondicisme was uit zijn aard de negatie van alle natuurlijke staatsvorming, alleen het temperament van Karei leidde tot de vroeg tijdige catastrofe. Maar Geyl schrijft dan ook de geschiedenis van de Nederlandse stam en kan de Franse invloed in de lage landen niet goed verkroppen. Bernard stelt deze gebeurtenissen krachtens zijn taakopvatting in Europees verband en ziet hen als een onheil voor het lot van Europa, nu de buffer tussen Frankrijk en Duitsland is weggevallen. Er gebeurt na 1477 namelijk nog meer. De koning van Frankrijk stelt een plan op om de Nederlanden met Franse heren en Duitse vorsten te verdelen, zulks gesteund door het herlevend provincialisme. Frankrijk an nexeert o.a. het hertogdom Boergondië. Het enige kind van Karei, zijn dochter Maria van Boergondië treedt, in desolate omstandig heden, in een verstandshuwelijk met de Habs- burger Maximiliaan van Oostenrijk. Nooit, zo schrijft Pirenne, „heeft een politiek huwelijk zulk een invloed gehad op de toekomst van Europa. Het verenigde de jonge Boergondische staat met het veelsoortige conglomeraat van door de Habsburgers geregeerde landen en veroordeelde daardoor Boergondië de gevolgen van de combinaties van dit uiterst eerzuchtige en op macht beluste vorstenhuis te ondergaan; maar tevens werd het de aanleiding van de langdurige strijd tussen de Habsburgers en Frankrijk, een strijd, die tot in de negentiende eeuw zou duren. Plotseling kreeg Oostenrijk, dat zo geheel op de Donau-landen georiën teerd scheen te zijn, tussen de twee grote mo gendheden van West-Europa vaste voet aan de Noordzee." Door de nodeloze Franse veld tochten in Italië ontstaat vervolgens meer en meer toenadering tussen Spanje en het Habs- burgse huis en in 1496 huwt de Spaanse kroon prins de dochter van Maximiliaan, en Filips de Schone, Maximiliaans zoon, met een Spaan se prinses. De natuur werkt voor de Habs burgers, want van de erfgenamen voor de Spaanse troon blijft ten slotte slechts Filips in leven. Zijn zoon Karei V wordt in 1516 koning van Spanje en in 1519 Rooms keizer van de Habsburgse landen. Als oud erfgoed bezit hij Boergondië, zonder het hertogdom van die naam en zonder Lotharingen. In dit vorsten huis kan geen nationaal gevoel bestaan voor zoveel uiteenlopende landen. De tachtigjarige oorlog, die de Nederlanden tegen zijn zoon Filips II beginnen, is er een bewijs van. Geografische realiteit van Midden-Europa. VOOR dit kruispunt van belangrijke hi storische lijnen citeert Bernard de histo ricus Gonzague de Reynold, aan wie hij zich zo verwant voelt. Van zijn opvattingen geven wij een parafrase. De Boergondiërs hebben niet bestaan, maar zij hebben ons een schat nagelaten, een noodzakelijkheid, een idee. Waar de geschiedkundige feiten op een mislukking zijn uiteengelopen, spreken de geo grafische voor zichzelf: Boergondië heeft in die zin bestaan. Men zie slechts de twee hoek stenen, de Provence en de Nederlanden, de Middellandse Zee en de Noordzee. Rugge- graat is een natuurlijke vaarweg, de Rijn, met de aan hem evenwijdige Maas en Moezel, die zich rijgt aan de Saóne en de Rhone. Aan de 107

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 15