ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 oostkant strekt zich in het middelste deel de Jura uit, van Bazel sleutel tot de Rijn tot aan Genève sleutel tot de Rhone. Dit stelsel van rivieren tussen twee zeeën is tevens een avenue van steden, die vertrekt van Londen via de Theems- naar de Rijn delta, die op elkaar betrokken zijn. Aan de lage oevers van het continent verwijdt de delta zich en rijen zich de Vlaamse en Neder landse steden aaneen. De aansluitende Rijn steden vinden vervolgens hun voortzetting in een tweede ruimte, die van de Zwitserse ste den. Deze geven door middel van de Alpen passen toegang tot een derde ruimte die van Noord-Italië, tussen Genua en Venetië, met Milaan in het midden. Over de Apennijnen heen treffen wij Florence en Pisa aan en de weg naar Rome. Aan de andere zijde bereikt men door de bifurcatie van Maas en Moezel, Lotharingen en Frans Boergondië, Dyon, Lyon; Provence, Avignon, Marseille, de mon ding van de Rhone; de havens van Ligurië, Genua en verderop Pisa. Deze stedelijke zone vertegenwoordigt aldus nog steeds Reynold sedert de elfde eeuw de slagader van de goederenhandel en van andere invloeden. De andere aderen zijn op deze slagader geënt. Allereerst via de Zwa- bische steden de Donau. De lage landen liggen halverwege de Flanzeatisch-Scandinavische en de Portugese handelscentra. De mediterrane handel heeft als grote emporia Marseille, Ge nua, Pisa en Venetië. De ontdekking van de Nieuwe Wereld opent een nieuwe lijn naar de Vlaamse steden, die het zenith van hun bloei bereiken. DEZE geografische beschouwingen leiden tot de conclusie, dat het in zijn uiter lijke vormen wisselende Boergondië niet toevallig op deze aardrijkskundige as van het westen is uitgezet en sedert 843 een buffer is tussen Frankrijk en Duitsland, die er door gescheiden en tegelijkertijd verenigd zijn. Boergondië correspondeert met het centrale stelsel van Europese verbindingen. Het heeft een materiële en een geestelijke zin, is Midden- Europa. Boergondië vanuit Bazel ziet men wat Nederland en de Provence verbindt heeft zijn rol gespeeld in het lotgeval van vele volken: Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Engeland, Italië, Portugal, Zwitserland, Lu xemburg, België, Nederland. Boergondië is nooit concrete realiteit geworden, maar heeft de anderen geholpen werkelijkheid te worden. En bovendien, niets sterft in de geschiedenis: de diepe noodzaak waarop Boergondië heeft getracht zich te vestigen bestaat nog steeds. Wij komen hierop nog terug. De 17 Nederlanden. IN 1543 heeft zoals wij al memoreerden Karei V drie miljoen mensen in de zeven tien Nederlanden verenigd, van Groningen tot Luxemburg en Artois, het ,,balcon van Europa", waarvan het lotgeval in gouden let ters in de „Zeeuwse deltais geschreven. Met dit laatste bedoelt Bernard kennelijk het eco nomische landschap dat in Antwerpen zijn middelpunt vond. Zij vallen ten naaste bij met de huidige Benelux samen. Met de Pragmatieke Sanctie van 1549 weet Karei Y de Kroon in deze gewesten onverdeeld erfelijk te maken. De feodale versnippering maakt plaats voor de moderne eenheidsstaat, zo zegt Romein. De gewesten vormen één volk, één economisch en cultureel geheel, een godsdienstige eenheid nog. Tekenen van taalstrijd zijn nog niet te be speuren. In het huidige Nederland en in Vlaanderen spreekt het volk en de kleine burgerij een Diets dialect (Vlaams, Hollands, Brabants). In de steden, ook in het noorden, spreken velen Frans. In Antwerpen komt twee taligheid veel voor. Geyl zegt er, van het oogpunt van de Nederlandse stam uit, het volgende van: het nationale gevoel wierp de Walen niet uit; maar zodra het door de bot sing met de monarchie plotseling op eigen benen zou moeten staan zou het ernstig op de proef worden gesteld. En Bernard: niets zou verhinderen dat het nationale bewustzijn zou doorbreken, zo niet grote onhandigheden zou den worden begaan 108

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 16