ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 del, die grote welvaart om zich spreidt. De achttiende eeuw evenwel staat er bekend als een tijdperk van relatieve achteruitgang, ge markeerd door de industriële opkomst van Engeland, het verval van de stapelmarkt ten gevolge van de massaproduktie, de concur rentie van Hamburg en Londen, het Franse stelsel van protectionisme en de interne poli tieke verdeeldheid. DE Franse troepen die de Franse Revolu tie verspreiden, bezetten in 1792 België; het wordt geannexeerd. Als in 1795 Nederland wordt bezet moet het onder meer Zeeuwsch-Vlaanderen afstaan en toestemmen in de cosoevereiniteit over Vlissingen. In 1806 wordt het Continentale Stelsel afgekondigd, zodat Engelsche schepen niet meer in de con tinentale havens mogen komen. Europa valt terug tot een gesloten economie, waardoor handel en industrie beroofd worden van grondstoffen en handelsgoederen. De open stelling van de Schelde sedert 1585 gesloten in 1792 heeft slechts formele betekenis ge had. Engeland immers zal slechts tevreden zijn gesteld wanneer alle Nederlanden weer on afhankelijk zijn en blokkeert zelf de Zeeuwse delta die van vitaal belang is voor het even wicht in Europa. Ten slotte heeft Napoleon in 1815 niet meer bereikt dan de schepping van een oppermachtig Engeland en de installatie voor een eeuw van de Russen in Warschau. Sa men met zijn neef Napoleon III (1870) smeedt hij nolens volens de Duitse eenheid. De balans van beide Napoleons komt neer op Sedan 1870 en Sedan 1940, de tweede dertigjarige oorlog van 1914-1945 en de verzwakking van Europa. „Het was veel beter geweest als hij, Napoleon I, niet had bestaan", verzucht Bain- ville. Vereniging en scheiding. DAN wordt Benelux herschapen. Bij het tweede verdrag van Parijs, in 1815, wordt een nieuwe kaart van Europa getekend. Het nieuwe Koninkrijk der Neder landen noord en zuid samen krijgt de opdracht Frankrijk in het noorden strategisch te bewaken. Het nationalisme steekt overal de kop op. De samenvoeging van noord en zuid is een geografisch en economisch logische op lossing. Men had er nooit op terug moeten komen, aldus Bernard. Maar na de zeventiende eeuw had zich een breuk voltrokken en hadden beide rug aan rug geleefd, een verschillende cultuur, mentaliteit en godsdienst ontwikke lend. De sluiting van de Schelde was er maar één exponent van. Had Willem I onder die om standigheden bestuurlijk maar meer gedecen traliseerd, dan was die conflictsituatie waar schijnlijk opgelost geworden. De Zwitserse con stitutie van 1848 wist een viertalig gebied aan een te smeden. Nu konden de spanningen geen uitweg vinden. In de Staten-Generaal komen de Belgen tegenover de Nederlanders te staan. Beurtelings is Willem I obstinaat en doet hij concessies. De ontevredenheid spreidt zich onder het gehele volk Vlamingen en Walen de oude haat tegen „de calvinisten" her leeft. In 1831 wordt het Belgische Koninkrijk gevestigd, een parlementaire monarchie met ministeriële verantwoordelijkheid. Nederland volgt hierin pas in 1848. De Franse taal ver krijgt in België in bestuur, justitie, leger en onderwijs de officiële suprematie. In de komende jaren zijn er serieuze Franse pogingen tot annexatie van België, maar de Engelse liberaal Palmerston, die in 1830 aan het bewind is gekomen staat achter een onaf hankelijk België. Uit dépit tegen de onwil van de grote mogendheden, vooral van Engeland, om de Belgische wensen in te willigen o.a. de annexatie van Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg2) wordt de toenadering tot Frank rijk groter en verliest België de aard van zijn betrekkingen tot de totaliteit Europa uit het oog. 2) Nog geen twintig jaar geleden zijn aanwijzingen gevonden, dat de Nederlandse regering de sluwe Franse ambassadeur te Londen, Talleyrand, vriend nota bene der Belgen, met 30.000 heeft omgekocht om de Nederlandse eisen waaronder het behoud van Zeeuwsch- Vlaanderen te ondersteunen. 110

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 18