No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT De lage landen zijn altijd een prooi geweest van hun grote buren. Engeland is van nature de beschermer. Een Europese oorlog, door België geprovoceerd, is niet denkbeeldig ge weest, maar ten slotte zwicht het Belgische parlement voor de verstandige politiek, ook van de eerste eigen koning, Leopold I. Maar nu, drie dagen later, verwerpt "Willem I de condities; hij werpt zich uit wraak in de Tien daagse Veldtocht (2-12 augustus 1831), een succes totdat de Franse troepen België te hulp snellen. Ook Nederland heeft met een Euro pese oorlog gespeeld. "Willem I blijft tot 1838 koppig volhouden. Nog eenmaal rebellert nu België tegen het „Calvinistische juk", maar ten slotte wint het verstand. Men ziet in dat een Europese oorlog er toe zal leiden België Frans te maken of wederom Nederlands. Het gevaar komt vooral van Frankrijk, dat zich naar het woord van dichter-staatsman Lamar- tine (overleden in 1869) verveelt, omdat het zich verkeerde ideeën van grootheid en wel vaart in het hoofd heeft gezet, omdat het sedert Lodewijk XIV de vijandschap met alle vreemde naties heeft gezocht in plaats van het eigen uitgestrekte territoir intern te ver sterken. België erkent ten slotte „de constan ten van de Zeeuwse delta" en op 19 april 1839 wordt het verdrag met Nederland en dat met de vijf grote mogendheden getekend. Zeeuwsch-Vlaanderen blijft bij Nederland, de Schelde wordt geopend en een tol op deze ri vier ingesteld. Een deel van Luxemburg wordt groothertogdom, tot 1890 onder de Oranjes; westelijk Luxemburg komt aan België en oos telijk Limburg aan Nederland. Intussen is Bel gië het leidende industriële land op het con tinent. De vroegtijdige aanleg van spoorwegen maakt Antwerpen tot het grote doorvoer centrum. (Helaas hebben Rotterdam en Dord recht de even vroegtijdige plannen van Zee land vijfentwintig jaar weten te vertragen). België wordt internationaal neutraal ver klaard, een belangrijk besluit, want als Duits land in 1914 het verdrag tot een vod papier verklaart en België binnenvalt om Frankrijk in de zwakke noordelijke flank aan te vallen, wordt „de oorlog van het recht" automatisch door de geallieerden gevoerd. Naar de derde Benelux. HET laatste hoofdstuk van Bertrand heet: „Naar de nieuwe Benelux". De schrij ver betreurt het dat in 1814 geen grote gedecentraliseerde staat is gesticht. Toch is de vorming van België een groot succes geworden. Hij noemt in de culturele sfeer o.a. Maeter linck, Yerhaeren, Rodenbach, Vermeylen, Ge- zelle en de exploitatie van de Kongo. In 1914 genoot België een grote welvaart. Iets later valt de bloei van Nederland met Thorbecke, Rotterdam, de Shell en de vordering van de wetenschappen als exponenten. Luxemburg is in 1890 geheel zelfstandig geworden en komt tot grote zwaar-industriële ontwikkeling. In 1842 sluiten België en Nederland het eerste tractaat, waarin o.m. de scheepvaarttarieven op de tussenwateren worden geregeld. In 1846 volgt een douane-verdrag. De erkenning van de noodzaak van wederzijdse steun neemt een aanvang. In 1863 wordt de Scheldetol door België afgekocht, de meest-begunstigingsclau sule toegepast en de voeding van de kanalen geregeld. In 1868 doet Frère-Orban het eerste voorstel een douane-unie te vormen en in 1869 benadrukt Thorbecke de militaire solidariteit tegenover de dreigingen van Frankrijk (Napo leon III) en het opkomende Pruisen. In 1873 koopt België zijn financiële verdragsverplich tingen de dato 1838 af. Helaas blijft er één grote bron van conflict: het régime van de Westerschelde. België bleef Nederland verwij ten, dat het artikel 113 der Weener Slotacte, waarnaar het verdrag van 1839 verwijst, niet te goeder trouw toepaste en het onderhoud en de verbetering der tussenwateren niet over eenkomstig de stand der techniek verzorgde. Gedurende de eerste tien jaren der twintigste eeuw bestond de bedreiging voor Nederland, België en Luxemburg in de Weltpolitik van het Wilhelminische Duitsland. Er ontstaat in 1905 een beweging tot een militair samen gaan van de eerste twee, die in het idee blijft steken. In 1907 begint een particuliere com- 111

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 19