No. 4 na 1918 moeite gehad zich te handhaven. Frankrijk laat er het oog op vallen en voert zijn strijd met weinig fraaie methoden. De Rijn als grens is nu eenmaal vele eeuwen lang het hoofddoel van dit land. Maarschalk Foch had in 1918 gezegd, dat de kleine landen alleen bij de gratie van de groten konden leven. België streeft sedert de oorlog een unie met Luxemburg na, maar neemt de eis tot annexatie als zet op het internationale schaak bord over. Luxemburg verwerpt de annexaties, waarop België zich diplomatiek op het voor stel van de unie terugtrekt. Frankrijk doet af stand maar wenst de exploitatie van de spoor wegen, eis a la Napoleon III. Dit hoofdstuk eindigt in 1922 als de Belgisch-Luxemburgse Unie, eerste étappe van Benelux, in werking treedt. De unie is in 1938 de grootste expor teur ter wereld van ijzer- en staalprodukten. Na 1940. IN de tweede wereldoorlog ondergaan de drie landen hetzelfde wrede lot en in Lon den, in ballingschap, komen de regeringen tot elkaar. Op 21 oktober 1943 wordt het Monetaire Verdrag ondertekend, op 5 septem ber 1944 het Douane Verdrag. Benelux is her boren. Gemeenschappelijk betreedt zij de moei zame weg naar Europa, langs de as waarlangs Willebrord dertien eeuwen geleden opereerde: Friesland-Utrecht-Antwerpen-Echternach. Het is de vraag of de economisch-geogra- fische gegevens nog altijd van die aard zijn, dat het Europa van het midden nog een aan wijsbare functie heeft in een Europese Eco nomische Gemeenschap, die zich steeds verder verwijdert van economisch nationalisme. Dit is op zich zelf al het geval, alleen al door de verruiming van het handelsverkeer en de ver groting van de produktie Maar voor een groot deel kan men stellen, dat wij de resul taten niet automatisch en gratis tot onze be schikking krijgen. Er zijn afzonderlijke inspan ningen voor nodig, de E.E.G. moet namelijk gevuld worden met een stuk interregionaal beleid. Die vulling heeft zij niet uit zich zelf. ZEEUWS TIJDSCHRIFT Wordt zij in bepaalde, over staatsgrenzen heen grijpende, streken niet aangebracht, dan zullen deze streken achter komen bij die streken waar de gegevens van nature gunstig zijn, mede doordat zij binnen één land voorkomen. Met haar interregionaal beleid houdt de E.E.G. daarmee rekening. Bij de grensstreken zelf ligt eveneens een stuk verantwoordelijkheid; zij zullen initiatieven moeten nemen. De as van de delta tot Marseille. EEN van die initiatieven vindt zijn plaats in het Europa van het midden. Wij doe len op het economische ontwikkelings plan voor de as, bet rivierbekken, Moezel- Saóne-Rhóne, waarvoor wij de gegevens ont lenen aan J. R. Boudeville hoogleraar in de regionale economie in Lyon „Les espaces économiques", Parijs 1961. Op de as Saöne- Rhöne, Boergondië en de streek van Lyon, is één van de negen grote streken van Frankrijk gelegen, die door de E.E.G. zijn erkend als homogeen gebied, waarbinnen het beleid uni form op expansie wordt gericht; het betreft het zuidoosten van Frankrijk. In het oosten strekt zich een tweede grote homogene streek uit, die de Maas en de Moezel verbindt met de Saóne. Dit totale bekken beslaat 120.000 km2 Nederland is 32.500 km2 groot heeft een lengte-as van 940 km de afstand Mar seille-Rotterdam is 1500 km en telt 10 mil joen inwoners. Dit gebied krijgt via de Moezel en de Ruhr, via de Maas en via de Schelde contact met het deltagebied van Nederland. In Frankrijk zijn Marseille, gericht op Noord- Afrika, Lyon, Dyon en Metz de grote knoop punten. Tussen Vesoul en Epinal bevindt zich nog een economisch niemandsland dat zal kun nen worden ontwikkeld. Er zijn plannen in uitvoering of ontworpen om de desbetreffende binnenwateren toeganke lijk te maken voor het door de E.E.G. gekwa lificeerde Euroschip van 1350 ton. Deze wer ken worden in de Rhone tevens dienstbaar gemaakt aan de winning van energie en aan de irrigatie. De wegen- en spoorwegkaart toont dat het gebied bezuiden Dyon geheel georiën- 113

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 21