Naar beter inzicht in de regionale ontwikkeling No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT men. 75 °/o van de Zeeuwen woont in Zeeland. Van de Zeeuwse ingezetenen is 90 in Zee land geboren. 61 is zelfs in de woonge- meente geboren. De twee laatste cijfers zijn hoog en wijzen op een grote homogeniteit of iets minder vriendelijk gezegd op weinig im pulsen van buiten. Sociale planning. Andere hoofdstukken hebben betrekking op de industrialisatie en verstedelijking, de wel vaart, de godsdienst en de politiek. Deze bren gen minder nieuwe aspecten naar voren, al geven zij een interessant overzicht. Een be langwekkende opmerking treffen wij nog in de conclusie aan. De toenemende industrie ontwikkeling zal leiden tot verdere verstede lijking en verwereldlijking. Jongeren zullen in Zeeland meer kans maken, maar in dit klimaat zullen minder kinderen geboren wor den. Wij plaatsen hierbij een vraagteken om dat zo'n ontwikkeling nooit een onontkoom baar noodlot kan zijn. Hetzelfde geldt het gesignaleerde verzet van de conservatieven tegen regionale „planning", dat wij niet zou den weten te lokaliseren. Die „planning" is trouwens nooit uit de verf gekomen. Misschien dat dit de sympathieke schrijver in zijn tweede deel gelukt. Drs. M. C. Verburg IN de eerste week van september vond in Zürich het jaarcongres plaats van de „Re gional Science Association", een verbond van regionale onderzoekers dat zijn hoofd zetel heeft in de Verenigde Staten, maar zijn leden heeft in de meeste landen ter wereld. Het vraagstuk van de ontwikkeling van „de provincie" is iets waar overal mee geworsteld wordt, evenals met dat van de te grote samen ballingen in enkele steden. Beide verschijnselen zijn in wezen hetzelfde fenomeen. De onder zoekingen dragen een zeer verfijnd karakter, nochtans zijn zij in ook voor de leek verstaan bare bewoordingen weer te geven. BIJ de streekplanning wordt vooral in Nederland uitgegaan van een enkelvou dig criterium, te weten de natuurlijke bevolkingsaanwas. Vele plannen gaan uit van de veronderstelling dat voor deze mensen in de omgeving werk wordt gevonden, terwijl ook elders, b.v. in Rotterdam op dezelfde mensen wordt gerekend. Dit zou niet zo erg zijn als niet grootse uitbreidingsplannen hierop gebaseerd zouden worden waardoor ten on rechte onrust wordt gezaaid. De regionale economie beschikt over talloze geraffineerde technieken van onderzoek, die een beter in zicht in de mogelijke en wenselijke ontwikke ling geven. DE groei van het regionale inkomen is een begrip dat evenveel aandacht verdient als de toeneming van het aantal ar beidsplaatsen. Hieraan wordt ook wel gedacht als wij het hebben over de evolutie in de tuin bouw of van het toerisme. Het is zeer goed mogelijk dat deze op korte termijn voor de arbeidsmarkt weinig betekenis heeft, maar via de daar geldende hoge inkomens is het in- d'recte effect, op het verzorgingsapparaat of de leefbaarheid van de streek bijvoorbeeld, misschien essentiëler. Bij het benutten van de arbeidsmarktcapaciteit komt de industrie-ont wikkeling bovendien meer aan de steden en de ontplooiing van tuinbouw en toerisme meer aan de dorpen ten goede. In deze categorie be hoort ook het onderzoek thuis naar het groot- 119

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 27