Zeeuws prentenboek (De Middelburgse schuttershoven) No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT 97 t.e.m. 99. Op de 17e mei 1940 verloor Middelburg drie boeiende renaissance-bouwwerken: het café-restaurant De Gouden Son in de Lange Delft, het museum In de Steenrotse aan de Dwarskaai en de schuttersdoelen Sint Joris op de Balans. Behouden bleven uit deze stijlpe riode de Stadsschuur en de Doelen der Bus schieters, beter bekend als het militair hospi taal. Een onbekend gebleven architect ontwierp de plannen voor de bouw van de Busschieters doelen, de uitvoering ervan vond plaats tus sen 1607 en 1611. Het brede dak werd ge sierd door twee dakkapellen en een vrolijke middentop, eindigend in een fronton, waar van een vergulde adelaar poogde op te stijgen. Zesendertig smeedijzeren boogankers verfraai den de voorgevel. Aan de achterzijde stond een achtkante toren, maar die werd in 1735 na een blikseminslag afgebroken. De schutterij, die in het gebouw haar intrek had genomen, werd in 1787 wegens patriot tische gezindheid ontbonden. De V.O.C. richt te de Doelen nu in als recrutendepot en in 1795 werd het Schuttershof een militair hos pitaal. Dat bleef het heel de negentiende eeuw door en zelfs nog lang daarna. De grote zaal, met getorste marmeren kolommen ter weers zij van de schouw, deed in de sombere crisis jaren na 1929 dienst als ontspanningslokaal voor werklozen. In 1940 namen de Duitsers het gebouw in bezit, na de laatste wereldoor log was het uitgeleefd. Reeds lang bestaan er plannen tot grondige restauratie, zelfs tot wederopbouw van de to ren, maar intussen wordt het mooiste renais- ijitg. iel, fe«s. AsESLfflaas Militair Hospitaal. .M MH.lFi JÏÏiddelbUfÉ militair ji- I 121

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 29