ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 101. „Nieuw-oud" noemt dr. W. S. Unger in De Monumenten van Middelburg hetgeen doorgaat voor de handboogdoelen Sint Sebas- tiaan aan de Kromme Weele. De twee zand stenen beeldjes in de gevel de originele da teerden van 1594 stonden eens op de poort, die in de Beddewijkstraat uitkomt. Maar toch horen die stenen mannetjes ook daar niet thuis, want de poort zelf is verhuisd. Vroeger diende hij namelijk tot afsluiting van de Schuttershoftuin aan de Molenberg. Aan de feestzalen achter het geveltje en vooral aan de vroegere tuin met muziektem pel (1858) en overdekte kolfbaan bewaren honderden Middelburgers zoete herinnerin gen. L. W. DE BREE sance-monument, dat Middelburg nog bezit, van maand tot maand bouwvalliger. De zand stenen balustrade voor het dubbele bordes is afgebroken, de vier leeuwen met de wapens van Zeeland en Middelburg in hun klauwen zijn opgeborgen, de adelaar moest de vorige winter tijdens een storm door de brandweer van het dak gehaald worden. De Busschietersdoelen ziet er bijna zo triest uit als in het begin van deze eeuw, eer de restauraties onder leiding van J. A. Frederiks begonnen. Wanneer komt er redding? 100. Elet Hof van Sint Joris op de Balans da teerde van 1582. Mogelijk oefenden de kruis boogschutters, die hier hun centrum hadden, zo diep in de zestiende eeuw alleen maar uit traditie en sportieve overwegingen. Het schut tersgilde vergroeide tot een deftige sociëteit, die het gebouw slechts matig onderhield. Ook hier restaureerde bouwmeester Frederiks (1894), nog half in de ban van Viollet le Due. Desondanks verloor Middelburg met „de Sint Joris" in 1940 een van zijn fraaiste gevels. Jtfiddelburg, Schuttershof 122

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 30