De praktijkschool voor landbouwtechniek en arbeidsrationalisatie Prins Willem" te Schoondijke No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Damme heeft nu al enige jaren zijn Zee museum, door Toon De Vaere gesticht. Sedert dit jaar wappert er de Zeeuwse vlag, niet de Belgische, niet de Vlaamse, maar de Zeeuwse. Dit is hier Zeeland, zegt De Vaere. En de heer Trips, van de opgravingen te Aardenburg, voelt het ook zo. En de patriarch van Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer van Hinte van Zandvliet, hij staat als een Wiking uit de Zeetijd van dit gewest vóór ons. Zo worden de opgravingen omlijst door een iriserende zee lucht, die aan Brugge straks iets terugschenkt uit de eeuwen van haar historische bloei. Van Brugge tot Veere, een landschap voor schilders, voor dichters, voor sensitieven. Van Veere tot Brugge: een boodschap van herle ving. Een boodschap van Zeeuws-Vlaamse broederschap, in Benelux-kader, maar in we zen daar verre bovenuit gaande. Mogen de zielen van de verzwolgen eilan den en kustgebieden herontwaken en de hui dige generatie hun heimwee in de ziel blazen. Brugge, Pinksteren 1962. Ir. J. Roest HET is een bekend feit, dat de Neder landse landbouw reeds flink is ge mechaniseerd. Er zal op moeten worden gerekend dat deze mechanisatie nog verder zal voortschrijden. Vanzelfsprekend heeft dit consequenties. Grote kapitalen zijn en worden in landbouwmachines geïnvesteerd. Bestaande arbeidsmethoden veranderen of nieuwe methoden worden ingevoerd, mede dank zij de studies die op dit terrein worden gemaakt. Het belegde geld moet zuinig wor den beheerd. Nieuwe methoden zullen op de juiste wijze moeten worden toegepast. Daarbij komen structuurveranderingen op het platteland, waarvan in dit verband ge noemd moet worden het ontstaan van de grotere bedrijven van de smeden en van werk tuigen- en trekkerdealers in centrumgemeen ten. Het uitvoeren van eenvoudige werkzaam heden aan trekkers en landbouwwerktuigen in deze bedrijven zal in vele gevallen onren dabel zijn. Een gedeelte van deze werkzaam heden zal op de landbouwbedrijven in eigen beheer moeten plaatsvinden, waarmede ook in de slappe tijden op de bedrijven voor het vaste personeel een effectieve taak is weg gelegd. In drukke tijd (b.v. oogst) voorkomen de stagnaties zullen snel ter plaatse door eigen mensen moeten kunnen worden verholpen. Dit alles komt voor de gebruiker van land bouwmachines op het volgende neer: hij zal de machines op de juiste wijze moeten kunnen afstellen en gebruiken; hij zal de machine prima moeten kunnen onderhouden; nieuwe arbeidsmethoden zullen moeten worden geleerd; eenvoudige storingen zal hij zelf moeten kunnen opsporen; kleine reparaties zal hij zelf moeten kunnen verrichten. Het is vanzelfsprekend dat ook hier een taak voor het landbouwonderwijs ligt. Een 97

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 5