HET onderwijs bestaat, behoudens de nut tige en noodzakelijke voor- en na besprekingen, voor het grootste ge deelte uit praktisch onderricht. Indien de cur sisten erom vragen of indien het nodig is t.b.v. het praktische werk kan theorie worden ge geven, maar dat wordt zoveel mogelijk be perkt of geheel weggelaten. No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Opstelling cursus trekker- en motorenkennis. arbeiders; loonwerkers; leraren in landbouw mechanisatie; klassen van hogere, middelbare en lagere landbouwscholen; personeel van Rijkslandbouwvoorlichtingsdiensten. De wijze van werken. De cursisten worden ingedeeld in groepjes van meestal 2 man. Hiermede wordt bereikt, dat ieder actief bezig is en niemand behoeft te staan kijken. Elk groepje krijgt een object, b.v. trekker ploeg, trekker zaaimachine enz. Met behulp van schriftelijke opdrachten worden de groepjes zo snel mogelijk aan het werk gezet. Het gehele systeem van onderwijs is gericht op de zelfwerkzaamheid van de cursisten, op het zelf doen, op het zelf ont dekken. Wat de cursisten zullen leren is dan ook gedeeltelijk afhankelijk van hun eigen activiteit. De instructies zijn daartoe volgens een bepaalde methode opgesteld. Tijdens het een waslokaal, 2 ontspanningszaaltjes (lees zaal, biljartzaal), een eetzaal en keuken. Er is naar gestreefd hiervan een gezellig en aan trekkelijk geheel te maken. Een huishoudster met hulp zorgt voor het schoonhouden en de maaltijden. Cursisten die niet te ver van de school wonen behoeven van het internaat geen gebruik te maken. Ze kunnen iedere dag heen en weer reizen. Wat wordt er gegeven HET doel van de school is het geven van praktisch onderricht in landbouw techniek en arbeidsrationalisatie, ge richt op de behoeften van de gebruikers. Men tracht dit doel te bereiken d.m.v. cursussen van één of enkele weken. Deze cursussen be treffen in het algemeen de volgende onder werpen: afstelling en gebruik van trekkers en landbouwwerktuigen; onderhoud van machi nes; trekkerrijden; trekkergebruik en trekker- onderhoud; motorenkennis; speciale cursussen als b.v. maaidorsen, arbeidsmethoden e.a. Eisen wat betreft de vooropleiding worden aan de cursisten niet gesteld. Er zijn dan ook reeds cursussen gegeven aan groepen boeren; aankomende boeren (jeugdorganisaties); land- Cursisten bezig met werkzaamheden op het veld (cursus verzorgingswerkuigen) 99

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 7