De geschiedenis van de Beneluxda Hypotheek en perspectief in het achterland van de delta No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT De verschijning van de geschie denis der Beneluxlanden door Henri Bernard geeft aanleiding in de economisch-geografische gege vens van het achterland van de delta te zoeken naar wat historisch constant is. Bernard doet ons de eer aan steeds te spreken over de Zeeuwse delta als fundament aan vankelijk van het hele Boergon- dische rijk, later van Benelux. Wij zullen zo bescheiden zijn aan te nemen, dat hij de delta bedoelt waarin met grote letters de namen van Rotterdam, Antwerpen en Gent vroeger ook Brugge geschreven staan, maar tegelijk zo ambitieus in zijn woordgebruik een bevestiging te zien van de perspec tieven van het door deze steden omklemde gebied. Natuurlijk heeft de geschiedenis geen kracht van bewijs. Daarom stellen wij naast de suggestie van de constanten die zij ons wél ken baar maakt, een kritische beschou wing van de economisch-geogra fische factoren die in onze tijd nog werkzaam zijn. Het perspec tief dat zich, aldus vastgesteld, sedert eeuwen manifesteert zal dan de kwaliteit van een roeping heb ben. Wij zijn er ons van bewust, dat wij op deze wijze aan het profeteren zijn geslagen, zowel naar het verleden als naar de toe komst, overigens op gezag van, door ons zelf gekozen, bronnen. Alzo doende blijft er een marge van subjectief interpreteren, maar komen zij die „de gevangenen van hun aantekeningen" zijn genoemd achter een objectievere waarheid? Het stuk is lang geworden. Wie naar de plaats van Zeeland zoekt komt vanzelf via Benelux op Europa, met zijn natuurlijke gele ding op de grens van Frankrijk en Duitsland die zich voortzet tot aan de Middellandse Zee. Al heb ben ook vóór Bernard historici de feiten op soortgelijke wijze uit gelegd, wij kennen geen werk dat deze systematiek zo consequent toepast. Bovendien zijn wij de laatste jaren gewend elkaar na te praten over ons natuurlijke achter land, zodat wij hebben vergeten te ontdekken waarin dit bestaat. Ons positiekiezen mag dus wel breed voerig worden toegelicht. Drs. M. C. Verburg BENELUX, TERRE COMMUNE, gemeenschappelijk, men zou kunnen zeggen Eurogemeenschappelijk land. De Benelux als microcosmos van Europa zoals de ondertitel luidt een veld van krachten als projectie van de West-Europese macro-energie. Het beginsel van deze studie is weergegeven in het boek van H. Brug- mans over de oorsprongen van de Europese beschaving: het Christen dom en Europa zijn van oudere datum dan de Europese naties, die dan ook exponent zijn van de eerste twee verschijnselen en niet om gekeerd. De door nationalistische koortsen bevangen historici uit de negentiende eeuw hebben deze waarheid miskend. Aan het eind van de twaalfde eeuw, onder het pontificaat van Innocentius III, „suzerein van Europa", is Europa één in zijn diversiteit en bereikt de middel eeuwse beschaving haar hoogtepunt. Spoedig echter paart zich aan de ontwikkeling van de staten een dynastiek, nationaal en economisch particularisme, dat zijn paroxysme bereikt in de negentiende en de eerste helft van onze eeuw: de totale verzaking van het begrip van Europa als een systeem van betrekkingen. Van Europa zal pas weer sprake zijn na 1948, onder de angsthypnose van de communistische staatsgreep in Praag. De Beneluxlanden hebben die weg naar Europa, met koel verstand overigens en eerder, gewezen. 1) Bespreking naar aanleiding van Henri Bernard, Terre commune. Histoire des Pays de Benelux, micro- cosme de l'Europe, 704 blz., uitgegeven bij Brepols, Brussel, 1961 (245 big. Frs.). 101

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 9