"HH ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 5 overstroomde en later voor een zekere ont watering zorgde. In dezelfde tijd vinden we op het buiten de rivierinvloed gelegen oligotrofe (voedsel- arme) veen in het zuiden van "Walcheren geen bewoning. Door verschillende schrijvers o.a. Belpaire (1856) en Hettema (1951) wordt op historische gronden vermoed, dat omstreeks de jaartelling een nieuw zeegat ten noorden van Walcheren zou zijn ontstaan. Dat de bewoning hier kort voor de jaartelling afbreekt en op het veen een laag zavel wordt afgezet, is een belang rijke steun voor de juistheid van dit vermoe den. De nieuwe afzetting die aan de basis het karakter heeft van een brakwaterklei, wordt spoedig volledig zout. Dit blijkt uit de erin voorkomende zoutwaterschelpen. Er zijn dus duidelijke bewijzen, dat de zee tijdens de pre-Romeinse transgressie een in braak in de huidige Roompot (Romanorum Portus?) geforceerd heeft. Het hierbij beho rende sediment is vanuit het noorden afgezet en wigt uit tegen het hoger gelegen veen van midden-Walcheren. Aan de noordoostzijde van Walcheren, ter hoogte van Veere, vertoont de pre-Romeinse zavelafzetting duidelijk een meer zuidoostelijke richting afbeelding 2). Dat de inbraak is geschied via een riviermond, de Schelde, wordt aannemelijk gemaakt, zo wel door de samenstelling van het veen als door de vroeg-inheemse bewoning. Het moet zelfs waarschijnlijk worden geacht, dat reeds tijdens de afzetting van de z.g. „Oude Zee klei" een zeegat ten noorden van Walcheren aanwezig was. Deze veronderstelling berust BORSSELEPOLDER 0 100 300 500m 1.2 3,4,5 Afb. 4. Doorsnede door de Borsselepolder (naar Ovaa, 1959; vereenvoudigd). ti afb. 6. Oppervlakteveen: 8. Veen. Nieuwland (16e eeuws): 1. Zavel en g klei 2. Zand. Middelland en Oudland (Post-Karo- 9,10 lingisch en Vroeg-Middeleeuws): 3. Klei 4. Zavel 5. Zand. Pre-Romeins: 6. Klei 7. Zavel. 12 Oude Zeeklei: 9. Klei 10. Zavel. Veen op grotere diepte: 11. Veen. Pleistoceen: 12. Zand. Plaats van de boringen. Ouderdomsbepaling met 14C, in jaren voor 1957: A 2365 50 jaar; B 5970 90 jaar. 134

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 10