Naar een Zeeuwse bestuursschool? 143 No. 5 ZEEUWS TIJDSCHRIFT BEGIN september is hij overleden, deze Londense Zeeuw. In gedachten zie ik hem weer wandelen door Veere, elk de tail met grote aandacht opnemend. „Dat moet ik wel doen, beste vriend," zei hij dan, „het is misschien de laatste keer." En even buiten V eer e moest er dan gestopt worden, want hij wilde het silhouet van molen, dom en stadhuis nog één keer op het netvlies vastleggen. Dat beeld was voor hem Zeeland, het was voor hem tevens de visueel geworden geschiedenis: monument uit een bewogen periode, uit de wordingstijd van de Nederlandse natie. En de gang der historie, tussen Veere en de kranen van het Deltaplan, enkele kilometers verder, ervoer hij op deze plaats. Het waren zijn ge lukkigste momenten. Om tot secretaris of ontvanger van een gemeente te kunnen worden benoemd, zo zegt de gemeentewet, behoeft men eigen lijk niet meer te bezitten dan het bewijs, dat men 23 jaar is. Positieve eisen van vak bekwaamheid worden niet gesteld. Van de overige gemeente lijke functionaris sen rept de wet, al thans wat betreft de opleidingseisen, evenmin. Dat wil natuur lijk niet zeggen, dat de gemeente besturen (en de provinciale besturen) bij hun benoemingsbeleid niet zouden letten op het bezit van bepaalde vakdiploma's. Ongetwijfeld zal mede worden beoordeeld, of de kandidaten ook overigens over kwa liteiten en hoedanigheden beschikken, die voor een juiste vervulling van de functie van betekenis zijn. Maar dat alles neemt toch niet weg, dat de (gemeentelijke en provinciale) overheid op het gebied van de opleiding van krach ten voor de EIGEN bestuursdienst in het verleden weinig activiteiten aan de dag heeft gelegd. Op rijks-niveau is er wel het een en ander gedaan: we kennen de Rijks belastingacademie te Rotterdam, de oplei dingen van de P.T.T. en van de Nederlandse Spoorwegen, de Rijksleergang voor de middelbare bestuursdienst (sinds 1951) en die voor de hogere bestuursdienst (1957), welke leergangen worden verzorgd door het Instituut voor Bestuurswetenschappen (waarvan veel gemeenten lid zijn) te Den Haag. De opleiding van gemeentelijke en pro vinciale bestuursambtenaren is sinds jaar en dag in particuliere handen. Er bestaan particuliere cursussen - in Zeeland „De Zeeuwse cursus gemeente-administratie I", - er zijn particuliere instituten en we treffen verder cursussen aan, die uitgaan van de Nederlandse Bond van Gemeente-ambte naren. Al deze opleidingen en cursussen „trainen" hun cursisten voor de examens, welke worden afgenomen vanwege de Ne derlandse Vereniging voor Gemeentebe langen, die in een meer dan 75-jarige acti viteit haar sporen op dit terrein dubbel en dwars heeft verdiend. De meest voorko mende examens zijn: het examen gemeen te-administratie I, het examen gemeente administratie li (hiervoor bestaat een Cen trale opleiding in Den Haag, waarin sa menwerken het Instituut voor Bestuurswe tenschappen, genoemde vereniging en ver schillende ambtenaren-organisaties), en het examen gemeente-financiën. Rond griffie en secretarie door Mr. L. A. v. Splunder

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 19