Zeeuws Tijdschrift Herinneringen aan jan Toorop en zijn werk NUMMER 5 12e JAARGANG 1962 Mr. J. C. van Schagen ONLANGS mocht ik de kleine Toorop-tentoonstelling hier openen, waarmee het Zeeuws Museum de goede tijd van 50 jaar terug wilde herdenken, toen ons dorp eventjes heeft meegedaan aan de Nederlandse schilderkunst. Het was half genoeglijk, half pijnlijk, deze terugkeer. We zijn wel veranderd. Er is nogal wat naïefs verloren gegaan, of moeten we liever zeggen: opgeruimd? Jammer, of blij-toe? Allebei een beetje waarschijnlijk. Onze wereld van toen verkeerde nu ook niet bepaald in maagdelijke staat en toch had zij, van heden uit gezien, iets van een onschuld, die we sindsdien ergens moeten zijn kwijt geraakt. Zal 2012, op 1962 terugziende, dat misschien net zo voelen? In elk geval, het deed even wat zielig aan. De bekende apostelkoppen, die de hoofdschotel vormden, ze waren wel wat afgedaald in de verlopen halve eeuw. Deels zat dat misschien in de verbruining van het papier, in de verbruining ook van onze eigen ontvankelijkheid, méér dan doordat ze het zelf niet meer haalden. Integendeel, de meesten haalden het nog wèl. Alleen: ze hadden niet meer dat heldere, sterke, openbarende van dien eersten keer, toen ze in volkomen nieuwheid aan ons vertoond werden. Het verrassende was verdwenen. Ook nieuw is een qualiteit en ze duurt maar kort. EVEN goed zijn het ook nu nog formi dabele tekeningen en houdt in de meeste gevallen ook de inhoud het nog. Zelfs ondanks de onbetwijfelbare handicap, dat we op Domburg hier deze mensen hebben gekend en aldus licht zouden kunnen worden gehin derd door het verschil in staat tussen de Dom burgers en Westkappelaars, die voor deze por tretten hebben gestaan, en de apostelen, die ze moesten voorstellen. Een kleine hulp was hier natuurlijk wel het feit, dat deze mensen in dien tijd nog zo feodaal, zo bijbels eenvoudig leefden, dat de kloof tussen realiteit en fan tasie hier toevallig wel extra beperkt blijven kon. De sprong van boer tot apostel was hier uitvoerbaar. De sprong van meneer tot apostel niet. Daarom zijn er zeker twee mislukt m.i.: Paulus, een onbekende, en Judas, Toorop zelf overigens weer wel lief, dat hij zichzelf daarvoor uitverkoren heeft. Van den aanvang- af mislukt, als apostel. Als portret van een paar heren van het „sophisticated" soortje 125

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 1