Monumentenzorg in Middelburg De Balans als weegschaal van burgerzin No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Mr. C. A. van Swigchem HET ziet er naar uit, dat de plannen doorgang zullen vinden om de gevel van de socië teit „St. Joris" op de Balans te Middelburg, in haar vroegere glorie te doen her rijzen. Daarmee zal één van de laatste door de oorlog van 1940 aan de stad toe gebrachte verminkingen zijn geheeld. Het herstel van deze prachtige 16de eeuwse natuurstenen topgevel zal een langgekoesterde wens in vervulling doen gaan. De open plaats aan het benedeneinde van de Balans vraagt dringend om een voorziening, en dit merkwaardige, driehoekige pleintje, dat van ouds één van de meest karakteristieke ruimten vormt in de aan stedeschoon zo rijke Zeeuwse hoofdstad, kan op geen betere wijze worden afgesloten dan met de statige Doelengevel, die alle oudere Mid delburgers zich nog goed weten te herinneren. EEN gelegenheid als deze, is geschikt voor het ophalen van historische herinne ringen en een plein als de Balans biedt daarvoor de meest rijke stof. De nabijgelegen abdij met haar rijke geschiedenis levert onder werpen voor vele taferelen. De vroegere Waag, waaraan de Balans haar naam ont leent, brengt daarnaast weer een geheel andere zijde van Middelburgs glorie in de gedachte, te weten de koophandel, de scheepvaart en het markt- en havenbedrijf. Ook de zojuist genoemde Doelen echter, met het bedrijf van de Schutters van St. Joris en hun bijeenkomsten en feestmaaltijden in het trotse Doelengebouw, vormt een dankbaar on derwerp voor historische cartoons. We kunnen ons voorstellen hoe een artiest uit de vorige eeuw van de romantisch-histo- rische school het onderwerp zou hebben uit gewerkt in een reeks van bontgekleurde muur schilderingen zoals die destijds zo in trek waren. Het is niet zonder reden, dat ik U dit voor de smaak van onze grootouders typerende trekje in herinnering roep. Want het is dit keer niet mijn bedoeling de archieven te gaan ontsluiten uit de oude middeleeuwen of de glorietijd van de republiek. Waar ik het met U over wilde hebben, is een aspect van het zeer recente verleden, nl. het historisch besef en de burgerzin van de generatie rondom 1900. Het historisch besef en de burgerzin; deze twee zullen in het algemeen verband houden met elkaar, maar stellig deden ze dat in de periode aan het eind van de vorige en in het begin van deze eeuw. De vernieuwde belangstelling voor de hi storische bouwwerken die zich in Nederland na 1880 alom openbaarde, en waarvan het op treden van jonkheer Victor de Stuers de al gemeen bekend gebleven exponent is, is ook aan Middelburg niet voorbijgegaan. Hoe zou het ook anders in een stad met een zo rijk his torisch verleden. Het is dan ook de vraag, om iets te noemen, of vele andere steden kunnen 165

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 13