166 ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 wijzen op iemand die zoveel voor de monu menten van zijn stad heeft gedaan als in de Zeeuwse hoofdstad mr. G. N. de Stoppelaar. Deze onbekrompen Maecenas, tijdgenoot van De Stuers, heeft het niet bij woorden gelaten. Was hij het niet, die in 1889 op eigen kosten de toegang tot de St. Sebastiaansdoelen liet restaureren? Een restauratie, die wij, technisch bezien, vandaag niet hoog aanslaan. Eigenlijk hebben wij er geen goed woord voor over. Maar vergeten wij niet, dat zij geschiedde in een tijd, toen de voorkeur uitging naar afbre ken en dat zij in elk geval het voortbestaan van dit historische gebouw tot gevolg heeft gehad. En waar vindt men, zelfs in onze wel vaartsstaat, een particulier burger die de kos ten van de restauratie van een publiek gebouw voor zijn rekening wil nemen? AAN zorg voor de hoofdmonumenten door de overheidsinstanties ontbrak het ook in Middelburg niet. De restauratie activiteit zette hier in, toen in 1882 de bekende dr. P. J. H. Cuypers met het herstel van het stadhuis begon en in 1886 de rijksarchitect J. A. Frederiks een begin maakte met zijn voornaamste werk: het herstel van het abdij complex x). Dit werk werd in 1910 voltooid met de luisterrijke restauratie van de Gist- poort. Een belangrijke fase was de stijlvolle vernieuwing van de vergaderzaal van de Pro vinciale Staten 1899-1900. Cuypers kwam slechts zo nu en dan te Middelburg. Frederiks woonde er en stimuleerde er de belangstelling voor alles wat oud was. In 1894 herstelde hij de hiervoor genoemde St. Joris Doelen aan de Balans welke restauratie geschiedde op kosten van de sociëteit St. Joris en om streeks 1900 kwam de Steenschuur aan de beurt. De grote referendaris De Stuers kwam vaak naar Middelburg om het herstel van zijn geliefde panden gade te slaan en het élan waar mee het herstel van de grote monumenten werd aangepakt kan voorbeeldig genoemd worden. Mr. de Stoppelaar echter heeft begrepen dat daarnaast een groot arbeidsterrein lag voor de burgerij zelf, nl. de zorg voor de kleinere x) Een fragment was al eerder onder handen ge nomen, nl. de Muntpoort in 1877. Afb. 1. De Balans vóór de diverse restauraties. Men vergelijke deze foto met afbeelding 2, die de situatie weergeeft 1920. Links naast de Doelen het nog niet „gerestaureerde" buur huis dat tot ingang diende. Rechts op de foto ziet men de lijstgevels die door mr. G. N. de Stoppelaar in 1896 in zestiende eeuwse toestand zijn gebracht. Men ziet hoe ruim het begrip restaureren destijds werd opgevat.

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 14