ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 ben. Het zou te ver voeren om dit thema hier uit te werken; voor ingewijden spreken in dit verband de namen van De Man en Fokker boekdelen. Het werk van de laatste heeft voor de „man in the street" tot op de huidige dag het voordeel opgeleverd, dat tal van door hem opnieuw ontdekte huisnamen weer aan de gevel kenbaar worden gemaakt en daar vaak een dichterlijke noot aan het stadsbeeld toe voegen. Over dichterlijk gesproken: de oudste Mid delburgers zullen zich de historische optochten herinneren, die met veel liefhebberij en finan ciële offers in elkaar werden gezet door de zelfde kring die zich voor het historisch stads beeld zozeer interesseerde. Als mengeling van fantasie en historisch verantwoorde gegevens zijn zij met de 19de eeuwse historische romans te vergelijken en vertonen trekken van over eenkomst met de restauratiepraktijk van die dagen. Het wordt echter tijd terug te keren tot de Balans. Hoevelen van de thans levende Mid delburgers weten nog, dat twee van de drie trapgevels die vroeger aan de oostzijde van dit plein tegen de Abdij stonden, aange bracht werden op kosten van mr. de Stoppe laar? Hij liet deze gevels in 1896 optrekken zoals het heette „geheel in de stijl der 16de eeuw". De provincie volgde het voorbeeld door de restauratie van het naastliggende derde pand voor haar rekening te nemen. Daden als deze hebben de neiging aansteke lijk te werken. Wij zien dan ook, dat de Balans niet alleen het toneel is geworden van het op treden van diverse overheidsinstanties en van De Stoppelaar om te komen tot een waardige restauratie van de historische bebouwing, maar dat dit plein bovendien getuige is geweest van het eerste optreden van een Vereniging tot in standhouding van oude gebouwen te Middel burg. Aangezien Middelburg in deze tijd ook maar één De Stoppelaar bezat, die hele panden voor zijn rekening kon nemen, en er veel werk in de stad verricht moest worden, sloeg een aantal belangstellenden de handen ineen om gezamenlijk het beoogde doel te bereiken. In 1907 werd de zojuist genoemde vereniging op gericht die de belangen van de oude architec tuur in onze goede stad wil behartigen. Zij werkte destijds uiteraard met de ideeën van die tijd. Wanneer wij haar activiteit bekijken Afb. 3. De gapende wonde die, naar wij hopen, spoedig zal worden geheeld door het weer optrekken van de „St. Jorisdoelen". 168

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 16