169 No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT met de ervaring die wij vandaag bezitten op het gebied van de monumentenzorg, zijn er wel enige dingen te vertellen ten nadele van de toenmalige praktijken. Men liet bij het histo riserend opsieren teveel de vrije teugel aan zijn fantasie. Voor de aanwijzingen die het gebouw zelfs als bouwkundig „document" kon geven voor zijn restauratie had men te weinig oog. Het historische gebouw werd in het algemeen vooral gewaardeerd om de rijkdom van vor men en kleuren uit vroegere eeuwen als een bont historisch decor, meer dan met een ar- chaeologische belangstelling, die zich bekom mert om de preciese sporen van hoe het ge weest is en deze voor het nageslacht wil be houden. Desalniettemin blijft het herplaatsen van een Thoolse voordeuromlijsting om de toegang van de St. Jorisdoelen op te sieren, als eerste daad van genoemde vereniging, nu 55 jaar geleden, een merkwaardig moment in de geschiedenis van de Middelburgse monumentenzorg. U zult het dan ook met mij eens zijn, dat op meer dan één wijze de Balans getuige is geweest van burgerzin in de beste betekenis van het woord. „Geweest is" is altijd een droevig ding. Van daar dat wij de weegschaal in de hand nemen en ons gaan afvragen: hoe staan wij er van daag voor? Men mene niet dat de mogelijk heden voor de burgerij minder zijn dan 60 jaar geleden. Ik wil niet met U twisten over de vraag of ondanks de geweldige stijging van kosten er in onze welvaartsstaat geen burgers zouden zijn die iets soortgelijks zouden kun nen doen als destijds De Stoppelaar deed. Wel licht niet en misschien niet in Middelburg. Maar het belangrijkste is de vraag of de be langstelling, die 60 jaar geleden voor het on waardeerbare bezit van het eigen stadsschoon aan de dag werd gelegd, thans nog bestaat. En dan is het wel zeker, dat eenzelfde instel ling als die van onze grootouders, thans tot minstens zulke spectaculaire successen zal kunnen leiden, juist omdat de inzichten en de technieken zozeer zijn voortgeschreden en de subsidiemogelijkheden zich niet langer beper ken tot die van de „grote" monumenten als Afb. 4. Het zestiende eeuwse huis op de hoek van de Balans en de Wagenaarstraat vóór de restauratie. Rechts op de achtergrond rijst boven de huizen van de Wagenaarstraat uit het gebouw, door mr. G. N. de Stoppelaar aan het Zeeuwsch Genootschap geschonken om als museum te dienen.

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 17