Hugenoten, Elmare en Reintje de Vos No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Het gebied waar de burgers in het bijzonder een bijdrage kunnen leveren is dat van de woonhuizen. En dan is er opnieuw de Balans om ons een voorbeeld te geven in positieve zin, nl. de restauratie van het hoekpand Balans-Wagenaarstraat. Bekijkt U de foto's van dit 16de eeuwse woonhuis vóór en na de restauratie en bedenkt U dan dat de weldaad aan dit oude gebouw en daarmee tevens aan de gemeenschap bewezen in Middelburg nog honderdvoudig kan worden herhaald. Daar voor is overheidssteun noodzakelijk. Deze is een gegeven waarvan wij uit mogen gaan. Daartoe dient echter de particulier het initia tief te nemen. En zo komt het hier toch weer aan op historisch besef en burgerzin van de Middelburgers zelf. Aan het begin van dit artikel memoreerden wij het gelukkige feit, dat de gevel van de St. Joris Doelen in vroegere luister aan de Balans zal herrijzen. Zo blijft dit plein ook in onze tijd getuigen van de zorg voor het grote èn voor het kleine monument. Moge hetgeen hier geschiedt een gelukkig voorteken zijn van sa menwerking van overheid en burgerij tot voortbestaan van het unieke stadsschoon van onze Zeeuwse hoofdstad. Jan van Hinte EEN grenspaal van het „Hof Delmare" van 1769 in "West Zeeuwsch-Vlaan- deren maakt ons direct duidelijk dat hier de invloed van Franstalige mensen aan wezig is. Inderdaad bewoont sinds het begin der achttiende eeuw het Hugenoten-geslacht „Poissonnier" de boerderij „ELMARE". Duidelijk is deze enig overgebleven grens paal de afbakening geweest van het voorma lig gehele bezit, (zie kaartje). Misschien hebben de Hugenoten na de „dra- gonades" (gewelddaden) van 1661 en volgen de jaren, of na de opheffing van het Edict van Nantes 1685, zich eerst gevestigd in een Frans-sprekend gebied in de zuidelijke Neder landen en zijn zij tijdens de afgrijselijk wrede strijd tussen Lodewijk XIV en de „Camisards" (17021710) ten slotte naar Staats-Vlaande ren getrokken. De Hugenoten in Frankrijk waren over het algemeen rijk en beter ontwikkeld dan de an deren. Dat Jacobus Poissonnier hier de boer derij met een groot stuk land heeft kunnen kopen, bewijst dus dat hij kans gezien heeft zijn kapitaal geheel of gedeeltelijk mee te nemen. In financieel opzicht was er een schrille tegenstelling tussen de Hugenoten en de Salzburgers die hier in 1733 aankwamen. Er ontstond zelfs een gezegde dat de Huge noten de duiten brachten en de Salzburgers de luizen. De enig overgebleven „lemitpal" van het (Poissonnier) Elmareland. 171

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 19