No. o ZEEUWS TIJDSCHRIFT Ruschevliet, vlak ten zuiden van Schoon- dijke werd na 1379 het centrum van het be heer van de „Tienden van Elmare". In de zeventiende eeuw is hiervan nog een „schuere" aanwezig. De oude Tiendenschuur waarschijnlijk. Als niet de vele latere overstromingen, voor al de inundaties tijdens de tachtigjarige oor log, het landschap eigenlijk onherkenbaar hadden veranderd, zou men het Hof Delmare dus dichtbij Schoondijke zoeken. De kaart van de Topografische Dienst situ eert Elmare bij Steenhoven (steenoven) 2), de kaart van het „Vrije van Sluis" ruim ander halve kilometer verder oostelijk hiervan. Historisch-geografisch gezien zou dat dus niet slecht uitkomen. Het Hof Elmare ligt echter nu al 2eeuw in de Sint Philips-pol- der ten zuiden van de vroegere „Brugse Vaart". Is dus na de tachtigjarige oorlog mogelijk het tienden-centrum van de oude Elmare- proosdij opgeheven? En is toen door de nieuwe eigenaar van een gedeelte der landerijen van Sint Pieter, op de plaats waar nu de familie Poissonnier woont, een nieuwe hofstede ge bouwd waarvoor de oude naam werd overge nomen? Om dit uit te zoeken zal nauwgezet moeten worden gewerkt. OM uit te zoeken waar zich het Reinaert- verhaal afspeelde zal nog veel méér speurwerk moeten worden verricht. Hulst heeft zich opgeworpen als Reinaert- stad. Ook al moet dit wellicht voorlopig nog als voorbarig worden beschouwd, toch mogen we dankbaar zijn voor het fraaie Reinaert- monument dat Hulst heeft opgericht. „El mare" doet echter twijfel wekken of Hulst werkelijk de Reinaert-stad is. De proosdij El mare lag ongeveer tien kilometer ten oosten van Aardenburg, doch meer dan dertig kilo meter hemelsbreed van Hulst verwijderd 3). „Renaerdshouke" lag vlak ten noorden van Elmare. Hulsterloo vindt men bij Aardenburg zo goed als bij Hulst. Vermandois ligt niet ver van Aardenburg af. De hoogte Malperdu (Malpertuis), het Kas teel van Reinaert, ligt in Aardenburg. De families Rosseel en Lampo wonen in Aardenburg enz. enz. Ook voor Hulst zijn zeer vele belangrijke aanwijzingen aan te voeren. Dat door gebrek aan belangstelling (P.Z.C. 18-10-'62) de Hul ster Reinaertstoet wordt gelikwideerd is bui tengewoon jammer. Het middel-Nederlandse dieren-epos „Van den Vos Reinaerde" is niet alleen een der grote kunstwerken der Nederlandse poëzie, doch door zijn rake karakterschildering be hoort het tot de wereld-literatuur. Het hekelt niet een bepaalde groep in een volk, niet een bepaalde eeuw, maar de cor rupte samenleving door alle tijden. De Reinaert-figuur moet reeds in de negen de eeuw in Scandinavië bekend zijn geweest. Door de invallen der Noormannen zou dus dit epos overal bekend zijn geworden. De middel-Nederlandse versie van „Willem die madoc maakte" geldt echter als het beste streek-eigen dichtwerk. Dat dit dichtwerk in het noorden van het graafschap Vlaanderen speelde is zeker. Laat ons dus hopen dat weder zoveel belangstelling in Hulst en omstreken kan worden gewekt, dat het volgend jaar tóch weer een Reinaert stoet kan worden gehouden. Is het scheepswrak dat in 1960 werd gevonden, vlak ten noorden van de Zeven Hofstedenstraat (zie kaartje), afkomstig van een schip dat tijdens een dier reizen van Elmare naar Ruschevliet is vergaan? Aan de diepte waarop het wrak werd gevonden is dit waar schijnlijker dan dat het een wrak zou zijn van een schip dat daar enige eeuwen later zou zijn veronge lukt. 2) Dit is de plaats waar de „Geschiedkundige Atlas van Nederland", Zeeland in 1300, het Klooster Elmare situeert. 3) Er liep een Elmare-weg van Elmare in de rich ting Aardenburg. Blijkbaar was deze weg de scheiding tussen de gronden van Sint Baaf en Sint Pieter, aan gegeven door „tiend-palen". Hiervan zijn er nog twee, op hun oorspronkelijke plaats, aanwezig. Drie tiend- palen zijn de laatste jaren verdwenen, één als gevolg der laatste oorlog. 173

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 21