No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT zondering wordt gemaakt voor de vaandrig. Iemand, die met de strafrechter in aanraking is geweest kan geen broeder worden en in ge val hij dit reeds is, vervalt zijn lidmaatschap. Voor de toetreding geldt de eis, dat men vol wassen is en toestemming heeft van zijn vader, eventueel moeder of voogd. Bij overlijden van een broeder zijn de ove rige gildeleden verplicht de begrafenis bij te wonen, waarbij volgens voorschrift een witte das gedragen moet worden. Op de lijkkist wordt een zilveren vogel geplaatst, een zeer bezienswaardig attribuut, dat weleer mogelijk ook dienst deed bij huldigingen. De contributie bedroeg in mijn tijd, om streeks 1900, 60 cent per jaar. Verdere baten komen uit de huur van het voornoemde Schut tershof en uit de boeten, die werden opgelegd bij overtreding van de reglementen. Aan boete is evenals voor de contributie 0,60 ver schuldigd. In de week van Pinksteren vallen de hoog tijdagen, d.w.z. vanaf woensdag 12 uur tot zaterdagavond laat. Dan gaat twee keer per dag de tamboer door het dorp, veelal gevolgd door verscheidene jongere dorpelingen. De vlag wordt uitgestoken op het gemeentehuis, waar die dagen een bovenzaaltje is gereser veerd voor de gildenaren. De vlag, geschonken door de stichteres bleef behouden tot ongeveer de helft van de vorige eeuw, toen zij op ver zoek van Zijne Majesteit Koning Willem III aan hem geschonken werd ter gelegenheid van een bezoek aan Scherpenisse. Zijne Majesteit gaf er een andere vlag voor in de plaats x). Op woensdagavond, na afloop van de dag taak, worden de nieuwe gildebroeders inge haald. Eén der officieren en de vaandrig met de vlag gaan dan vergezeld door een aantal broeders, liefst zoveel mogelijk een broeder, die men tegenkomt is verplicht mee te gaan in optocht met de trommelslager voorop naar de woning van de nieuweling, waar teilen bier of melk gereed staan voor de deelnemers aan de stoet. Nadat de officier aan het gezins hoofd toestemming tot toetreding heeft ge vraagd en verkregen, worden de teilen bier of melk geledigd. Verboden is, dat een toeschou wer daarbij behulpzaam is. De nieuwe broeder wordt vervolgens gaande onder de vlag, naar de zaal op het gemeente huis gebracht, waar hem door de officier de x) Sinds 1922 terug in Scherpenisse. Kerk te Scherpenisse, meer dan 8 eeuwen oud. 175

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 23