161 No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT gestemd, terwijl nog aangevraagd zijn de Yersekse Moer, de Poel en Heinkenszand, totaal ongeveer 8500 ha. In West-Brabant lopen ook zeer belangrijke verkavelingen, we denken aan het Land van Heusden en Altena, het Westland, het komende Amerkant. Op de Zuidhollandse eilanden is de belangstel ling doorgedrongen: er liggen naar ik meen verschillende aanvragen uit de Hoeksche Waard en ook op dit gebied zit men dus in het westen niet stil. Het ingrijpen van Delta zijde in het hoofdverkeerswegennet en straks de daarop aansluitende zijwegen, zal zeer zeker ook tot gevolg hebben, dat er de nodige activiteit van verkavelingszijde zal moeten worden gehandhaafd. In dit verband moeten we er op wijzen, dat er ook een sterk vereenvoudigd waterschaps patroon tot stand gekomen is, wat ook van groot belang is voor de modernisering van het gehele zuidwestelijke woon- en werkgebied. In Zeeland zijn thans de gebieden Schouwen- Duiveland, Tholen, Zuid-Beveland, Noord- Beveland, Walcheren en in West Zeeuwsch- Vlaanderen het Vrije van Sluis in dit opzicht volledig geconcentreerd. Oost Zeeuwsch- Vlaanderen moet nog aan de beurt komen. Voor West-Brabant kunnen we ook wijzen op dergelijke tendensen. Daar is immers tot standgekomen de Brabantse Bandijk, terwijl we verder noemen het geconcentreerde water schap de Striene. Voorts mogen we voor de Zuidhollandse gebieden wijzen op het stelsel van dijkringen, dat daar is opgebouwd, sy stemen dus, die er toe geleid hebben, dat er grote, levenskrachtige waterschappen zijn ontstaan met soms partiële, soms volledig ge- integreerde taak, die de vraagstukken die zich mede in dat verband voordoen, het hoofd weten te bieden. De ingelanden hebben in gezien, dat een dergelijke opbouw er toe zal kunnen meewerken om als evenwaardige partner t.o.v. de provinciale- en rijksdiensten op te treden, hetgeen van groot belang is waar zulke enorme en ingrijpende werken worden uitgevoerd. Ik moge voorts betrekkelijk kort aan strepen, dat alles wat er in de Delta gebeurt op het gebied van werken, die direct met de Delta-vormgeving verband houden en verder op het gebied van de industrialisatie, de land bouw dwingt tot belangrijke grondafgiften. Dit roept speciale problemen op, die niet steeds bevredigend opgelost kunnen worden. Meestal wordt er wel hard aan gewerkt, maar de problematiek is vaak zo ingewikkeld en er zijn zoveel instanties en schijven bij be trokken en er is vaak ook nog wel eens gebrek aan ervaring, ook van onze zijde dat men niet altijd tot datgene komen kan, wat een ideale verwezenlijking van alle wen sen zou inhouden. In feite gaat het wanneer we het over ag rarische structuurproblematiek in de meest brede betekenis van het begrip hebben, over nationale ruimtelijke ordeningsvraagstukken. Alles wat zich rond Europoort voordoet, zijnde een stuk nationale havenpolitiek met een prioriteit van de eerste orde, speelt zich af op het levensterrein, direct op het woon- en werkgebied van de agrariër. Een voorbeeld: alleen al op Rozenburg vervalt op de duur 3000 ha cultuurgrond en wordt het aantal gedupeerden daar 74 landbouwers, 79 tuinders en 70 overige grondgebruikers. Met geheel Europoort zou voorlopig 6000 ha gemoeid zijn. Onzeker is nog de rol die de Maasvlakte in dit complex zal gaan spelen. Daarbij komt dan de rol van het Brielse Meer als zoetwater boezem, waarbij b.v. het Waterschap de Brielse Dijkring voor de bij uitstek essentiële belangen van de tuinbouw op Voorne en Putten aan zoetwater in tweede instantie ook die van landbouw en veehouderij moet opkomen. Ruimtelijke ordening. DE vraagstukken van de moderne ruimte lijke ordening, in het zuidwesten voor een groot deel voortvloeiende uit het verzekeren van de veiligheid door middel van het Deltaplan, snijden overal dwars door het structurele agrarische patroon heen, of dit nu dammen betreft met verbindingswegen daar-

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 9