De watersnood en de ontwikkeling van Zeeland ZEEUWS TIJDSCHRIFT No 1 Drs. M. C. Verburg OVERAL waar leed is, is zegen nabij. Met deze woorden troostte koningin Juliana de rampzalige mensen die verloren wie en wat hun lief was. Haar spreuk is voor Zuidwest-Nederland toepasselijker gebleken dan werd vermoed. Van de (waters)- nood werd een zodanige (vernieuwings) deugd gemaakt dat de deltagemeenschappen bezig zijn in luttele jaren tijds een wezenlijke ver andering te ondergaan. Er zijn nog altijd velen die de lofzang op het oude Zeeland, de fixatie van Ritter's senti mentele aardrijkskunde vertolken. Voor hen is het nog het arcadische landschap waaraan zij in een bezeten tijd hun herderspoëzie op dragen, het romantisch-mysterieuze land zoals het in de vorige eeuw werd aangetroffen en beschreven door de romanticus Victor Hugo, de naturalist De Amicis en de symbolist Kahn. Dr. D. A. de Graaf schreef in het Zeeuws Tijdschrift enkele opstellen over de geschriften die deze en andere beroemdheden, zoals Guic- ciardini, Dürer, Erasmus en Heine aan Zeeland wijdden. Een citaat van Kahn zou deze heden daagse opinie nog kunnen weergeven. „Geen zomerreis weet zo zeer de vreugde bij ons op te wekken, welke het herkennen van lang geleden aanschouwde tuinen ons pleegt te geven het is een jagen naar een restje van het verloren paradijs, dat zoeken naar scha duw bij zee), als reizen die overtochten op wiegelende stoomboten met zich mee brengen In werkelijkheid is het leven wel veranderd. ER zijn nog slechts 7.400 paarden in het Zeeuwse land, maar het plaatje met de dampende rossen doet het altijd nog beter dan dat met de efficiënte trekker of spuitinstallatie. Enkele lokale bestuurscrises hebben de landelijke pers in de gelegenheid gesteld te doen alsof er een folkloristisch festijn aan de hand is en geen aanpassingsproces aan de nieuwe tijden. De gemeenteraad van Middelburg voteerde onlangs met moeite 1,4 miljoen voor de moderni sering van de schouwburg. Het visserijlaboratorium in Wemeldinge vergroot de afstand tussen de natuur en de kunstmatige levenscondities van oesters en mosselen, zoals het proef station in de Wilhelminapolder de fruitteelt conditioneert. Waar het Deltaplan vordert wordt de natuurlijke lozing door eb en vloed vervangen door die met moderne gemalen. Aanpas- singswerken noemen wij dat, een toepasselijk begrip voor wat zich in de menselijke ziel ook heet af te spelen. Nog niet lang geleden was er op Tholen verzet tegen het werken van meisjes in de industrie, maar nu er misschien 800 lange-afstandspendelaars zijn, staan de bakens wel anders opgesteld. De bestaande industrieën staan niet afwijzend meer tegenover nieuwe. Het mentale separa tisme van de Zeeuwsvlaming is achterhaald door een herboren zelfvertrouwen. Goes dat voor de ramp met pijn industriehallen oprichtte, is een geslaagde ontwikkelingskern geworden en Middelburg pretendeert meer te worden dan het overgeleverde bestuurs- en cultureel centrum. De samenwerkingsverbanden beginnen het stadium van het afvangen van vliegen langzaam maar zeker achter zich te laten. Het dialect wordt bedreigd door pendel, toerisme en televisie, tekenen van een opgeheven isolement. 2

Zeeuws Tijdschrift | 1963 | | pagina 2