Akademiedagen te Maastricht ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 1 gaat zich op de Euromarkt oriënteren. De oesterproef in het Yeerse Gat zou goed in dit beeld passen (of gepast hebben voor wie dit later leest). Nieuw zijn ook de kritischer houding van de Zeeuwse pers, de samenwerking met Oost- Vlaanderen, het grote reservoir in de Braakman voor de watervoorziening, de volledige automatisering van de telefoon, de Zeeuwse muziekschool en de sociale werkplaatsen in de meeste centra, om nog enige willekeurige voorbeelden te noemen, waarin rationele organisatie de plaats heeft ingenomen van overgeleverde instituties en houdingen, die karakteristiek zijn voor een zo traditionele gemeenschap als die in het zuidwesten. De arbeidsmarkt is nog ontwricht door de grote pendel en de omvangrijke vertrekover- schotten. De Zeeuwse landbouw bood in 1947 aan 30.000 mannen werk, in 1960 nog aan 21.000. Maar de werkgelegenheid neemt toe, er is concentratie in de steden die zich op de grotere ontwikkeling voorbereiden, zoals Breskens zich heroriënteerde op het toerisme toen de veerboten hun route verlegden en zoals Veere zich moest herstellen en straks Yerseke het zal moeten doen. De samenvoeging van gemeenten, op Schouwen-Duiveland en straks ook op Walcheren een feit, vordert aarzelend. In het Drie-eilandenplan is meer dan 80 miljoen geïnvesteerd. Op de Westerscheldebrug wordt door de provincie nijver gestudeerd. ECONOMISCH, waterstaatstechnisch, planologisch en sociaal is de provincie toegerust met instellingen die in de ontwikkelingsprogramma's coördinatie nastreven. Men mag vast stellen dat ook van hen uit de nieuwe gezindheid wordt verspreid die zovelen reeds be zielt bij hun initiatieven. Het zou steriel zijn als de Zeeuwen alleen maar het verleden zouden blijven prijzen, als couponknippers die zich verkijken op obligaties, die aan ontwaarding onder hevig zijn. Na de geslaagde jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Akademie voor Weten schappen, die in 1962 in Middelburg plaats vond, is het thans de beurt aan Limburg en Noord- Brabant het congres te organiseren. Op 25 en 26 april a.s. zullen in Maastricht de Akademie dagen 1963 plaats vinden. Uit het programma stippen wij aan lezingen van o.m. Prof. Dr. J. F. Schouten: „Waan, waarneming en werkelijkheid", Mr. G. E. Langenmeijer: „Unieke trekken van het Nederlandse Recht", Dr. G. W. A. Panhuizen: „De politieke verhoudingen tussen Brabant en Gelre in het Maasdal gedurende de 13e eeuw". De eerste dag zullen tijdens het diner 's avonds optreden de „Maastreechter Staar" en een aantal leerlingen van de toneel- akademie. Evenals in Zeeland wordt het sluitstuk van beide dagen gevormd door een tweetal excursies, onder deskundige leiding, naar Zuid-Limburg en de Sint-Servaaskerk te Maastricht. Het Provinciaal Bestuur en het Gemeentebestuur van Maastricht zullen zorgdragen voor de officiële begroeting van de deelnemers. Het programma en nadere inlichtingen zijn te ver krijgen bij het secretariaat: Bonnefantenstraat 4, Maastricht. 4

Zeeuws Tijdschrift | 1963 | | pagina 4