Reynier de Klerk 11111 Gouverneur-generaal van Nederlands Oost-lndië of mosterd na de maaltijd No. 3 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Mr. P. H. W. F. Te liegen TALRIJK waren de Zeeuwen, ook reeds voor de oprichting der Ver enigde Oostindische Compagnie, die de Zeeuwse handelsvloten bemanden naar Oost en naar West. Onder de landvoogden echter, die het koloniale rijk stichtten, uitbreid den en bevestigden vinden wij slechts één Zeeuw. Voldoende reden om de helaas spaar zame gegevens omtrent deze gouverneur- generaal nog eens bijeen te brengen en voor vergetelheid te bewaren. Wij ontmoeten hem in REYNIER DE KLERK op 8 november 1710 te Middelburg geboren uit een groot gezin dat behoorde tot de gegoede burgerstand. Zijn ouders hadden hem voor de handel be stemd, hem zelf trok de zee en op 15-jarige leeftijd werd hij geplaatst als adelborst op een oorlogsschip dat als bestemming had de re tourvloot uit de Oost op zee op te vangen en verder naar huis te begeleiden. Die eerste zeereis was hem blijkbaar zo goed bevallen dat hij na aankomst dadelijk weer aanmonsterde, nu bij de koopvaardij; eerst als gewoon matroos en in 1731 als „derde waak". Ditmaal zag hij voor het laatst de Zeeuwse kust aan de einder verdwijnen want eenmaal in Batavia aangekomen zou hij zijn vaderland niet meer terugzien maar in dat Oosten zijn bestemming vinden en zijn loopbaan bekroond zien door het bereiken van het hoogste ambt. Zijn portret toont hem als gouverneur- generaal, welke functie hij bekleedde van 1777 tot 1780, nadat hij dus meer dan veertig jaren zijn onmiskenbare gaven had gewijd aan de behartiging van de belangen der V.O.I.C. Het lijkt geen gemakkelijk heer; een sterke geest in een sterk lichaam die het zware leven in het tropisch klimaat goed hebben doorstaan. Het hoge voorhoofd bergt een helder verstand, de krachtige kin, de scherp getrokken neus tonen de wil om door te zetten wat de ge sloten mond wist te verzwijgen tot hij be velen kon. 81

Zeeuws Tijdschrift | 1963 | | pagina 17