li Zeeuws Tijdschrift Zeeland, het huis met de vele bewoners N U M M E R 3 13e JAARGANG 1963 Drs. Af C. Verburg In september 1955 debatteerde te Hulst met grote vinnigheid een gemengd gezelschap over het Zeeuw-zijn. L. W. de Bree had de lont aangestoken met een artikel over de vraag of Zeeuwsch-Vlaan- deren niet beter Nederlands- of Brabants-Vlaander en moest heten. Hij ontleende het vuur op zijn beurt aan enige Hulster notabelen die het Zeeuws Tijdschrift oor deelden vreemd te zijn aan de levensstijl van het Hulster Am bacht. En soortgelijks zou dan gel den voor vele andere culturele ex ponenten, zo constateerden wij in Het Bonte Hert" in Hulst. Nergens in het Zeeuws gewest vindt men zulk een zoete naam. Jn het Noorden van de provincie herinneren de logementen aan de streng-grafelijke tijd: „Hof van Holland" vindt ge daar bijvoor beeld op uithangborden van de koffiehuizen geschilderd. In het midden van de provincie herkent ge het stadhouderlijke tijdperk in een naam als de „Prins van Oran je"doch in het Zuiden kennen de koffiehuizen slechts poëzie, her inneringen aan de Vier Heemskin deren, aan de bossen en wou den van vroeger: „Het Bonte Hert" Dit schreef G. A. de Kok als proloog van zijn verslag. Hij zou het nu genuanceerder zeggen ten slotte is ook hij acht jaar ouder geworden maar zijn evocatie is nog steeds atmosferisch juist. EDACTIECOLLEGA P. J. 't Hooft trok de vergelijking in de bouwkun dige categorie. „Zierikzee maakt nog een sterk-Nederlandse indruk, zoals bijvoor beeld Hoorn en Enkhuizen dat doen. Goes en Middelburg zijn al opener, in Bergen op Zoom voelt men reeds Franse invloed en in Hulst is dat nog veel sterker. Wij zitten dus in een overgangsgebied, bovendien nog doorsneden met zee-armen. De gewestelijke volksaard hier is te samengesteld uit allerlei componenten en de vraag is hoe deze componenten bij elkaar te brengen. Er wordt in het gesprek te veel de nadruk gelegd op de stelling „Zeeuws is gelijk aan Middelburg", en te weinig op die mede componenten. De Zeeuwse volksaard moet dus eerder gezien worden als een bundeling van deze componenten en minder als een cen trale Zeeuwse mentaliteit". Zo'n schopje tegen het zere en deftige Middelburgse been is te 65

Zeeuws Tijdschrift | 1963 | | pagina 1