No. 3 ZEEUWS TIJDSCHRIFT dat de trommel voor het half uur, de vier kwartieren en voorslagen, weder eens rond gaat; na het voorslag van het heel uur springt de klavierbalk terug." Hier ziet U dan (afb. 122 en 123) iets van de klokken en van wat in een middel eeuwse stadsrekening met betrekking tot de Westmonstertoren, heette: „thuuskijn, daer thorologium in staet." Torenwachter De Priester windt het uurwerk op. Op afbeelding 124 is Jan Morks, dirigent van het Middelburgse Schutterij Orkest, tevens stadsbeiaardier, bezig een nieuw stuk in de wals van het carillon te zetten. Jan Morks, in 1865 te Dordrecht geboren, kwam op zijn zesentwintigste jaar naar Mid delburg om er voor het Schutterij Orkest de dirigeerstok te zwaaien. Hij deed dit bekwaam en waardig, genoot binnen enkele jaren een grote populariteit, zonder ook maar één mo ment de volksgunst nagestreefd te hebben. Een grand seigneur, een man van aanzien onder de notabelen, een kapelmeester van hoger orde, dat was Jan Morks. Een ver dienstelijk componist bovendien. Behalve zijn arrangementen van werken van Chopin, Liszt en Schumann en van Peter van Anrooy's Piet Hein-rhapsodie verwierven zijn Suite des Miniatures en zijn Choraal-ouver- ture zekere roem. Voor de Middelburgers is Jan Morks in de eerste plaats de componist gebleven van de Marcia Castagnole, de Klakkermars zogezegd. De eerste opvoering van de Klakkermars vond plaats op 31 augustus 1905, op de Markt in Middelburg. Duizend schoolkinderen had den onder leiding van hun meesters weken lang het klepperen beoefend om, in samen werking met de schutterijmuziek, de uitvoe ring tot een succes te maken. Nu, dat werd het. Alle vensters op elke verdieping van de huizen aan de Markt waren met belangstel lenden bezet, zo meldt de Middelburgsche Courant van 1 september 1905. En dit dui zendkoppige publiek was royaal met zijn ap plaus en toejuichingen. Later op de dag werd de Marcia Castagnole nog eens ten gehore gebracht. Het stuk is nadien op talrijke plaat sen in Nederland uitgevoerd en steeds met hartelijke ontvangst. Op het Molenwater, recht voor de onlangs afgebroken Schouwburg, werd de foto geno men die hieronder is afgedrukt. „Nooit heb ik kunnen denken", zei Jan Morks eens, „dat die mars, die ik zo eens in een verloren half uurtje schreef, zó populair zou worden." Duizend klepperende schoolkinderen. Ik neem aan dat Morks die voor een behoorlijke bezetting van zijn korps bij de Marcia Castag nole nodig had. Waar zouden we ze vandaan halen in 1963, duizend Middelburgse klepperaars! L. W. DE BREE Qrsep uarj 1000 deelnemers san den Kkppermarsch, mei periret uan deq Cesiponisl *)an Jtforks ï.iiark;burg„ 31 Augustus jyog

Zeeuws Tijdschrift | 1963 | | pagina 29