TT) ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3 Van grote betekenis is de verstedelijking. De steden en enige grote dorpen zullen steeds meer gaan domineren en de innerlijke verbonden heid van de Zeeuwse gewesten versterken. Keuning wijst er in zijn inaugurele rede over het regionalisme op dat de centrale functie van een stad in staat is een nieuw regionalistische traditie te scheppen. Als voorbeeld noemt hij de stad Groningen, die een omvangrijke streek heeft gestempeld omdat er geen belangrijke subcentra aanwezig waren en die zelfs delen van Drenthe omvat. De landschappen Hun- sin go, Fivelgo, de Marne en die van het Wes terkwartier behoren hiertoe, al vertonen zij natuurlijk wel variaties. In Engeland wordt de geringe ontwikkeling van regionalistische ten denties toegeschreven aan de uitgestrekte in vloed van de stad Londen sedert de veertiende eeuw, waar Parijs het regionalisme niet heeft kunnen fnuiken omdat het zoveel later hoofd stad werd. Wij kunnen hieruit trouwens leren hoe lange tijd zulke processen vergen. Voor Zeeland zal de grootste vraag zijn hoe de kanaal stad op Walcheren met nu al 60.000 inwoners zich zal ontwikkelen tot meer een heid. Beschouwingen als die van Keuning stel len deze zaak in een nieuw licht. Soms ook zullen interne tegenstellingen de innerlijke eenheid verzwakken. Wat dit betreft zijn Hulst en het eiland Tholen in een ongunstige positie, want nergens in Zeeland zijn de tegen stellingen tussen centrum en ommeland zo groot. De industrie-ontwikkeling hangt hiermee samen. Keuning wijst erop dat bijvoorbeeld in Noord-Frankrijk de opkomst van de mijn bouw en de zware industrie omstreeks het midden van de vorige eeuw nieuwe streek- eenheden deed ontstaan door de opgewekte immigratie. In Engeland had de industriële revolutie al eerder de vorming van volkrijke agglomeraties door Dickinson „city re gions" genoemd in de hand gewerkt. Voor Nederland kan men denken aldus nog steeds Keuning aan de opkomst van Til burg en Eindhoven binnen een traditioneel agrarische streek als de Meijerij, aan het ver anderende geografische begrip Twenthe en vooral aan de Randstad die de delimitatie van aloude historisch-geografische landschappen als Rijnland en Delfland heeft doorbroken. Verdeeld huis? WAT er uit de smeltkroes zal komen is niet aan te geven. Zal bijvoorbeeld de Walcherse schrielheid en betrouw baarheid - schrijver dezes stamt half van Zuid-Beveland, half van Walcheren en zou het dus behoren te weten worden uitgeroeid en plaats maken voor meer algemeen Nederlandse eigenschappen, anders gedoseerd, niet slechter en niet beter? Zal trouwens onze oude natio nale koopmansdeugd stand kunnen houden tegen de toenemende industriële gezindheid? Ons toekomstig huis zal er anders uitzien en in dit land zullen inrichters en bewoners zich hopelijk richten naar het woord uit het Evangelie van Marcus 4:25,,.... indien een huis tegen zichzelf verdeeld is, zo kan dat huis niet bestaan 68

Zeeuws Tijdschrift | 1963 | | pagina 4