Zeeuws Tijdschrift Qidsje spelen rond een toren N U M M E R 4 13e J A A R G AN G 196 3 G. A. de Kok EERLIJK gezegd: er bestaat een lichte spraakverwarring. In het Zeeuwse gewest wordt om meer public relations ge roepen. In de staten, in politieke bijeenkomsten, in de pers. Maar het geroep is soms onsamenhangend en allerlei begrippen worden voortdurend door elkaar gebruikt. Ginds klinkt de tover spreuk van onze tijd public relations" en een eind verder hoort men kreten over „persconferenties", maar woorden als „voor lichting" en „publiciteit" zijn evenmin van de lucht. Bij nadere in formatie evenwel blijkt, dat de meeste roepers hetzelfde bedoelen. Een soort spraakverwarring dus: iedereen spreekt op eigen wijs over één en hetzelfde object. Mogen wij voorzichtig pogen hier en daar een bescheiden wegwijzertje neer te zetten rond dit Zeeuwse torentje van Babel? Het is niet meer dan „gidsje-spelen", zonder ook maar de geringste pretentie het laatste woord te willen of te kunnen spre ken. Veelmeer een voorzichtige verkenning op een gebied, waarvoor in Zeeland de laatste tijd grote belangstelling bestaat. TWEE zaken met name worden in deze Zeeuwse discussie nogal gemakkelijk door elkaar gebruikt, alsof het zou gaan om twee volkomen identieke begrippen: public relations enerzijds en voorlichting an derzijds. In werkelijkheid echter is er een ver schil: voorlichting is een beperkter begrip dan public relations, is van een andere onder geschikte orde. Dit verschil wordt duidelijk zodra men met definities gaat werken. Dr. M. Weisglas, de eerste Nederlandse theoreticus op dit terrein, noemt public relations de bewuste en systematische zorg voor het geheel van de externe betrekkingen van een maatschappelijk lichaam. Deze zorg is er op gericht een gun stige publieke opinie te kweken, te doen voort leven of te bevorderen ten aanzien van de bron en het voorwerp der public relations. Later heeft M. J. Anema een bredere formu lering genoteerd: hij acht public relations het systeem, dat een organisatie in staat stelt een gunstig klimaat te scheppen voor haar on gestoorde ontwikkeling. En voorts heeft hij een precisering gegeven van wegen, waarlangs men dit doel kan bereiken, namelijk: door het instandhouden van begrip en waardering voor en vertrouwen in het streven van een organi satie bij alle groeperingen waarmee zij hetzij direct hetzij indirect in aanraking komt. En als middelen, die hiertoe ten dienste staan, noemt Anema: het verstrekken van oprechte informaties en het vervolmaken van de poli tiek dier organisatie. 97

Zeeuws Tijdschrift | 1963 | | pagina 1