ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 5 zeer gunstig oordeel over. Er was trouwens op Noord-Beveland al voor de oorlog een door de boeren via de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting zelf betaalde voorlichter in dienst, nog voor de aanstelling van rayon assistenten door het rijk. Nog altijd is dank zij de genoemde vereniging de voorlichting op het eiland zeer intensief. Het wordt op prijs gesteld, als de voorlichter niet alleen op ver zoek, maar ook ongevraagd bezoek aflegt. Het valt daarbij op, dat hoewel van de assis tent vrij specialistische adviezen worden ge vraagd (bijvoorbeeld over bestrijdingsmidde len), men de voorkeur geeft aan één all-round voorlichter boven een aantal specialisten. Dit vormt voor de toekomstige organisatie van de voorlichting een nuttige aanwijzing; het zal noodzakelijk zijn, dat de veelheid van voor lichtingscategorieën voor de boer geen chaos gaat opleveren. De instelling van de Noordbevelandse boer is zakelijk en individualistisch en zijn levens wijze is modern. Voor al dit soort begrippen heeft Van den Ban op ingenieurze wijze kwan titatieve schalen ontworpen, waardoor zij meetbaar worden. Op dit soort schalen is na tuurlijk altijd wel kritiek mogelijk. Met name de schaal voor de levenswijze, waarin het lezen van dagbladen, tijdschriften en boeken, onderwijs, vakanties en bezit van auto, tele foon en televisie participeren, kan worden aangevochten, doch ook een andere keuze zou subjectief blijven. Hoe dit ook zij, de ge noemde karaktertrekken komen duidelijk naar voren. Men is weinig gebonden aan buurt en familie, komt veel buiten het eigen eiland, ontmoet elkaar veelal in zakelijke sfeer en beslist graag zelf. Dit soort karakteristieken, die overigens voor meer plaatsen in Zeeland gelden, bewijst, dat aan groepsnormen en -faktoren niet te veel betekenis mag worden toegekend. Desondanks legt de schrijver van de studie in zijn inleiding en conclusies op de groep en de samenleving sterk de nadruk. Voor Noord-Beveland lijkt dat wat over dreven. Op Noord-Beveland worden veel land bouwbladen gelezen; onder deze wordt het Zeeuws Landbouwblad gunstig gewaardeerd. De leesvaardigheid van de Noordbevelanders is groot. Voor het invoeren van nieuwe land bouwmethoden spelen echter massamedia als weekbladen en radio slechts een secundaire rol; zij zijn van belang voor de eerste kennis making, doch een beslissing wordt er nauwe lijks door beïnvloed. Voor dit laatste is per soonlijk contact van meer betekenis. Verschillen ER blijken op Noord-Beveland belangrijke verschillen te bestaan tussen grote en kleine boeren. Bij de onderlinge contac ten speelt dit een belangrijke rol. Zo bezoeken grote boeren veel meer vergaderingen, waar kleine boeren zich nauwelijks thuisvoelen. Door de Vereniging van Bedrijfsvoorlichting wordt op de problemen van de grotere boeren ook sterk de nadruk gelegd. De kleinere boe ren zien de grotere veelal als voorbeeld en noemen hen ook als adviseur; het omgekeerde komt niet voor. Over het algemeen acht Van den Ban de onderlinge wedijver op het eiland vrij groot. Het contact met andere boeren is gering, doch men let wel scherp op elkaar. Grotere boeren zijn invloedrijker dan kleinere; ook zijn invloedrijke boeren tamelijk jong, hetgeen naar Van den Ban zelf ook zegt, mis schien niet in overeenstemming is met het gangbare beeld. De „kredietmentaliteit" is op Noord-Beve land ongunstig. Zelfs is de weerstand tegen krediet nemen, vergeleken met de kennelijke vooruitstrevendheid, nog opvallend groot. Communicatie HET bovenstaande geeft een indruk van de veelomvattende inhoud van de studie van Van den Ban, die blijkens de titel: „Boer en Landbouwvoorlichting" op de voorlichting is toegespitst. De gegevens over Noord-Beveland (die ook voor Milheeze in Noord-Brabant en Dwingeloo in Drenthe worden gegeven) zijn in feite nog aanzienlijk uitvoeriger dan in dit beknopte bestek kan 142

Zeeuws Tijdschrift | 1963 | | pagina 14