143 No. 5 ZEEUWS TIJDSCHRIFT worden aangeduid. Zoals gezegd, vormt de beschrijving van deze landbouwgebieden niet het voornaamste thema van het boek. De analyse van deze streken dient te worden gelezen tegen de achtergrond van de essentiële strekking van het betoog, dat wil zeggen de communicatie rond nieuwe landbouwmetho den. Het onderwerp van het boek van Van den Ban is de wijze waarop de boeren van verschillende inlichtingenbronnen gebruik ma ken voor hun informatie over en de toepassing van nieuwe landbouwmethoden. Door de aard van dit onderwerp is de nadruk gevallen op theoretische aspecten, waarop hier niet nader behoeft te worden ingegaan. Het zij voldoende er op te wijzen, dat de theorie van de com municatie uit het onderzoek naar voren komt als een bijzonder gecompliceerd en voor de lezer uiterst verwarrend complex mogelijk heden en hypotheses, waarvan de feitelijke betekenis niet altijd erg duidelijk is. Ook blij ken de praktische conclusies niet bijzonder verrassend te zijn, al geeft Van den Ban wel enige nuttige adviezen voor de voorlichting. Zo legt hij de nadruk op de betekenis van groepsdiscussies en op ongevraagd bezoek door de voorlichter; lezingen en voorbeeldbedrijven komen als minder effectief te voorschijn (de nadruk die op de groepsnormen wordt ge legd, lijkt zoals gezegd vooral voor Noord- Beveland overdreven). Ook voor andere voor lichtingsmedia worden door Van den Ban enkele richtlijnen gegeven, waarbij hij zich wel enigszins wetenschappelijk-voorzichtig uit drukt. DAT het boek van Van den Ban maar weinig sluitende conclusies biedtis logisch; dat ligt niet aan de schrijver, maar aan zijn onderwerp. Belangrijker is, dat zijn boek veel verheldert (al zijn het maar de leemten in onze kennis), veel ter discussie stelt en prikkelt tot eigen gedachten en tegen spraak. Vooral het onderscheid, dat bij voort during wordt beklemtoond, tussen het con tact met nieuwe methoden en de uiteindelijke beslissing hierover, is van grote betekenis. En de Zeeuwse lezer kan over Noord-Beveland veel te weten komen of terugvinden, waardoor dus Van den Bans studie voor hem een be langrijke extra waarde krijgt. Wel is het jam mer, dat de auteur geen poging doet de oor zaak van het stedelijk-culturele en progressieve karakter van Noord-Beveland te verklaren. De nabijheid van industrie, die de vooruit strevendheid in het Brabantse Milheeze be- invloedt, kan hier moeilijk als oorzaak worden aangewezen, evenmin als de gunstige verbin dingen! De communicatietheorie lijkt voorals nog ver verwijderd van een bevredigende aan pak van dit soort problemen. Dat neemt niet weg, dat de lezing van het boek van Van den Ban zeker aan lezers uit onze provincie kan worden aanbevolen.

Zeeuws Tijdschrift | 1963 | | pagina 15