ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 5 Daar is in Nederlands historie Zoo menig blad, dat roem en glorie Uit oude tijden ons verkondt; Dat trouw en moed en heldendaden, Dat stoeren wil en vastberaden Karakters toont uit meen'gen stond. Voor de avonduren van de 8e was er een grote lichtstoet, die in verband met weers omstandigheden werd uitgesteld tot maandag de 11e, maar toen ook meevoerde: „Een zege wagen, voorstellende De Maagd der Vrijheid, zittende onder een troonhemel, rustende op een gondel; wordt voortgetrokken door drie zwanen." Op zaterdag de 9e augustus liet men de Souvereine Vorst der Nederlanden bij de Beursbrug aan wal stappen om het publiek te tonen hoe het op 11 september 1814 gegaan was. Om de lege uren te vullen waren er dan nog de tentconcerten van „Ons Genoegen", „St. Cecilia" en het „Middelburgs Muziek corps". Het spreekt vanzelf, dat een daverend vuurwerk de meerdaagse pret besloot. Middelburg, op 5 mei 1814 met Oranje herenigd, vierde het eeuwfeest precies honderd jaar nadien. Men liet er de commissarissen- generaal, door de Souvereine Vorst destijds hierheen gezonden, ontvangen als destijds, ge deeltelijk door nazaten van de heren, die zich in 1814 met die taak belast hadden. De kostuums waren historiegetrouw, de toespra ken en de proclamatie waren die van 1813! Zo is Middelburg. Van de commissarissen-generaal droeg de ene een Bordeaux-rood kostuum, de andere een Havanna-kleurig gewaad met fluwelen kraag- en mouwopslagen. Beide heren hadden zwartsatijnen broeken en grijszijden gebor duurde kousen. De hoog opgerichte gestalte van de generaal Sweerts de Landas was gehuld in een krijgs- rok, waarop het vele goudgalon zijn hoge rang onbetwistbaar aanwees. De burgercompagnie ging in witte broek en veston, in blauwe wapenrok met rood om boord, een driekante steek op de slapen. Dan waren er nog de landlieden te paard, afkomstig uit Sint Laurens. Deze mannen droegen de wijdgeopende „kappe" en een fraai gebloemd vest, een driekante steek, korte broek met kwastjes, gespschoenen en kousen, opgebonden met kleurige kousebanden. Ach, er was natuurlijk ook een etalage wedstrijd en er waren concerten, en vetpotjes op de Burg en oranjelampions in de Stations straat, maar de 8878 personen, die de elek trische tram de vijfde mei 1914 naar Middel burg voerde, kwamen toch in hoofdzaak voor de getrouwe weergave van wat op de dag af een eeuw geleden in Zeelands hoofdstad had plaatsgevonden. Ik ontleende de gegevens over het Middel burgse feest aan de Middelburgsche Courant, die acht kolommen met het jubelverslag vulde. En de laatste regel luidde: „Natuurlijk komen wij morgen uitvoerig op het vervolg der feeste lijkheden terug." De afbeeldingen: No. 131: De Souvereine Vorst is bij de Beursbrug aan wal gestapt. No. 132: De Souvereine Vorst op weg naar het Vlissingse stadhuis. No. 133: Erepoort in de Van Dishoeckstraat. No. 134: Erepoort bij de Palingstraat. No. 135: Opstelling van soldaten uit de historische optocht te Middelburg. No. 136: Na bekkenslag en tromgeroffel wordt de proclamatie omgeroepen. No. 137: Landlieden uit Sint Laurens. No. 138: Generaal Sweerts de Landas passeert de Balans te Middelburg. L. W. DE BREE 154

Zeeuws Tijdschrift | 1963 | | pagina 26