Zeeuwse kroniek No. 5 ZEEUWS TIJDSCHRIFT M. P. de Bruin Scheldemonding IN 1914 had Engeland bij het begin van de eerste wereldoorlog nog geen standpunt ingenomen ten aanzien van de Schelde als de weg waarlangs hulp kon worden geboden in geval van schending van de Belgische neutraliteit. In 1944 hebben Engelse com mando's een hevige strijd moeten voeren om de Schel demonding. Het doel in beide gevallen was de haven Antwerpen. Over de jaren voorafgaande aan de eerste wereldoorlog wordt geoordeeld dat zelfs „the mildest cynic would conclude that it does not show military planning and diplomacy at its best". In de strijd om Walcheren in de tweede wereldoorlog hebben Engelse commando's in gevechten van man tegen man alles op alles gezet. Het ging om Antwerpen als nood zakelijke aanvoerhaven voor de legers ter bevrijding van Europa. Dat het vrij maken van de Schelde niet voldoende is uitgebuit als gevolg van verschil van mening in de hoogste legerleiding, mag als bekend worden verondersteld. Neutraliteit DE studie van D. H. Thomas: „The use of the Scheldt in British plans for the defence of Belgian neutrality 1831-1914" (Belgisch tijd schrift voor filologie en geschiedenis 1963 afl. 2) noemt recente studies waaruit „the inadequa cies of Great Britain's naval and military establishments, planners, and plans preceding World War I" blijkt. De toestand van de vloot, de samenwerking op strategisch gebied, de besluiteloosheid en de vergissingen, waarop Engelse schrijvers wijzen, zijn misschien te donker ge tekend. Ten aanzien van de houding ten opzichte van de Belgische neutraliteit blijkt de incompetentie over duidelijk. De „grote vijf" van 1831, die de Belgische neutraliteit garandeerden, waren niet in de stemming om zich met details bezig te houden. „What is evident is that when British diplomats and strategists consi dered the possibility of opposing a violator of Belgian neutrality, they and the Belgians generally ex pected until 1906 that naval or military aid would be sent via the River Scheldt". De fundamenten van fort De Ruyter. Foto I. Lamain 155

Zeeuws Tijdschrift | 1963 | | pagina 27