No. 5 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Deze drie bedrijven moeten in een daarvoor passende beheersvorm tot volledige samen werking worden gebracht ter zake van de waterwinning, het transport en de voorraad- vorming. Dit zelfstandig coöperatief orgaan, waarin de provincie kan deelnemen maar geen over heersende rol moet spelen, levert aan de drie deelnemende bedrijven het binnen hun gebied benodigde drinkwater tegen een uniforme prijs. In deze prijs zijn verdisconteerd de kosten van de winning, de voorraadvorming en het transport tot aan de punten van af gifte. De levering van grote hoeveelheden in dustriewater wordt rechtstreeks in handen van het nieuwe orgaan gelegd, waarbij voor de gehele provincie eenzelfde waterprijs dient te gelden. Op deze wijze zal nodeloze concur rentie tussen de delen onderling, althans op dit punt, worden voorkomen. Vanzelfsprekend dient het provinciaal be stuur zowel voor de samenvoeging van de be staande bedrijven als het oprichten van het coöperatieve orgaan, een duidelijke beleidslijn aan te geven. De tot standkoming van dit orgaan zal nog veel studie en voorbereidend werk vorderen. Het snel op gang komen daar van zal in hoge mate worden bevorderd indien de provincie de daaraan verbonden kosten door het verlenen van renteloze voorschotten wil financieren. Deze voorschotten dienen te zijner tijd in de bouwkosten der werken te worden verdisconteerd en aan de provincie te worden terugbetaald. Ook moet hierbij worden gedacht aan een mogelijke voorfinanciering door voorschotten uit 's Rijks kas: het gaat toch in wezen ook om de verwezenlijking van het Zeeuwse ge deelte van het nationale industrialisatieplan. Zeeuwsch-Vlaanderen overweegt reeds het stichten van een nieuw zelfstandig werkend orgaan, zoals voor de provincie geschetst, naast het bestaande drinkwaterbedrijf. De studie is nog niet beëindigd daar het advies van deskundigen nog wordt ingewacht. Ten slotte is het een bijzonder aantrekke lijke gedachte de in onze provincie aanwezige krachten op basis van vrijwilligheid samen te doen werken om te komen tot een zorgvuldige en juiste voorbereiding van het veiligstellen van de zoetwatervoorziening in de toekomst. 133

Zeeuws Tijdschrift | 1963 | | pagina 5