Pyramidebouwer en werfofficier is met enkel mannelijke of vrouwelijke planten, waardoor geen vruchtzetting mogelijk is. NA tien jaren de stand van zaken bekijkende kan worden gezegd, dat aan de Westgeul een zeer fraai natuurgebied is ontstaan, waarmee de beheerders van de polder en de adviserende instanties eer inleggen. Het is voor het publiek verboden terrein. Dit moge misschien jammer zijn; op plaatsen die aan de natuur worden overgelaten moet menselijke invloed zoveel mogelijk worden geweerd. In de aangeplante bospercelen zijn ech ter paden aangelegd, die wel openbaar zijn en van daaruit heeft men op verschillende plaatsen fraaie doorkijkjes op begroeiing en waterpartijen. Bovendien concentreert het recreatiezoekend pu bliek zich toch in hoofdzaak op en om het speciaal daarvoor aangelegde terrein met zwembad, speel weiden en jachthaven. De Westgeul wordt dus overgelaten aan de plan ten en de vogels en aan de beoefenaren van de natuurwetenschap, waardoor wellicht ook uit dit oogpunt de afsluiting van de Braakman mag wor den gerekend tot de „proffijtelicxste dijckagieën" van de twintigste eeuw. ,,Nu hebben ze elkaar teruggevonden de bloemen en de vogels en de zon." H. W. J. M. KEULS Geciteerde literatuur: 1. Gottschalk, M. K. E.: Historische geografie van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, pag. 87 e.v. 2. Smid en Westerhof: Tien jaar Braakmanpolder. Land en Water 1963, pag. 68-71. 3. Bakker, D.: De natuurlijke vegetatie van de Brakman. Bij lage bij notulen van Landbouwk. verg. op 20 juli 1954. Stencil. 4. Bakker, D. en Boer, A. C.De vegetatie van de Braakman in 1952. Van Zee tot Land no. 19., pag. 29-39. 5. Visser, A. de: Herstel der wilde plantengroei in geïnun deerd gebied. Zeeuws Tijdschrift '55, pag. 120. 6. Visser, A. de: De Zeeuwse flora in het heden en haar kansen voor de toekomst. Zeeuws Tijdschrift '61, pag. 129. Aan het eind van een culturele zwerftocht door Belgisch West-Vlaanderen en Nederlands Limburg constateerde M. C. Verburg zie Regionaal-cul tureel bestek, Z.T. no. 4 van de vorige jaargang dat er ten aanzien van de cultuur in Zeeland „het een en ander, om niet te zeggen het een en het ander" ontbreekt. In hef daaropvolgende nummer van ons tijdschrift zorgde J. C. van Schagen voor een weerwoord. Vrij en vrijmoedig vertolkt zegt Van Schagen: Wat wil je! Zolang er niet een hardzakelijke, dood- nuchtere economische ondergrond ontstaat, zolang er in ons gewest niet een of andere structurele evolutie heeft plaats gehad, kan hier geen (cultu rele) pyramide gebouwd worden die boven de Hoge Hil uitsteekt. Louis Heymans, veertig jaar in touw om een deel van de Zeeuwse jeugd voor de kunst toegankelijk te maken, kan in de door Van Schagen aangeduide situatie niet berusten. Wij ontvingen van Heymans een uitvoerig en bewogen schrijven, waaraan wij het volgende ontlenen: „Wanneer Van Schagen zegt dat officieren nog geen leger vormen, dan dient opgemerkt dat de ontbrekende krijgslieden uit de Zeeuwse jeugd gerecruteerd kunnen worden. Reeds lang wordt er veel gedaan landelijk en regionaal om de jeugd voor kunst te interes seren. Ik moge herinneren aan het educatieve werk van de V.Al.V.O., wijzen op de activiteiten van Openbaar Kunstbezit, op de organisatie van school- concerten, op de jaarlijkse voordrachtswedstrijden voor middelbare scholieren. Mijn persoonlijke er varing is dat de Zeeuwse jeugd niet minder ont vankelijk is voor kunst dan die van elders. Voortgaan I De werftrom roeren is het eerst- en meest noodzakelijke om in onze nog goeddeels agrarische provincie tot algemener, ruimer en in tenser kunstwaardering te geraken. Ik wil er in dit verband ten slotte op wijzen, dat na twee jaar schijnbare rust de Zeeuwse Museum- fondsaktie binnenkort zijn tweede offensief inzet. Reeds is elf mille bijeengebracht. Onder de leuze van het passieve naar het creatieve strijden wij verder. Mogen particulieren en instellingen metter daad tonen te beseffen, dat het hier om een waar achtig Zeeuws belang gaat." Met deze hartewens van Louis Heymans stemmen wij gaarne in. REDACTIE 11

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 11