Van de Spiegel. Maar ook van details mag men nauwkeurigheid verlangen Wanneer van de over stroming van 1530 vermeld wordt, dat het eilandje Orizant voorgoed verloren ging, is dit onjuist (blz. 43). Deze met duinen begroeide plaat, waarop alleen herders woonden, is in de 17e eeuw bij gedeelten ingepolderd geweest. In 1765/66 werd in Vlissingen een maatschappij opgericht, die begin 1768 de naam kreeg: „Het genootschap ter bevor dering van nuttige kunsten en wetenschappen te Vlissingen." Ruim een jaar later kreeg het de naam „Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Vlissingen." Deze naam kreeg het dus niet toen het Genootschap verplaatst werd naar Middelburg. De „Verhandelingen" van het Genootschap, waar van het eerste deel op 16 oktober 1769 (en niet op 4 december), overhandigd werden aan de Staten van Zeeland, kregen eerst in 1856 de naam „Ar chief" (blz. 127). Veel erger achten wij het geregeld gebruik o.m. van de begrippen Provinciale Staten en gemeente bestuur, termen die pas in de 19e eeuw zijn inge voerd en bestuursrechterlijk een totaal andere in houd hebben, in plaats van Staten van Zeeland en vroedschap. In het verhaal over het codicil komen wij de zin snede tegen over de hoogste autoriteit blijkbaar niet het Hof van Zeeland (I I), maar de Provinciale Staten (blz. 12). Overigens is het niet raadselachtig, dat de boedelscheiding pas heeft plaats gevonden in 1759, toen Van de Spiegel ging trouwen. Blijkens de ordonnantie van de Weeskamer van Middel burg (art. 45) bleven de goederen gemeen tot de meerderjarigheid der wezen of totdat een van de kinderen „gehouwd zal wezen." Op het Hof plein te Middelburg staat niet het gerechtshof, maar de arrondissementsrechtbank. Namen worden nog al eens onjuist geschreven: Lambrechtse Lambrechtsen, Van den Brand Van den Brande, Van leperen Van Iperen. De wijze van transcriberen en van het gebruik maken van de oude stukken is dilettanterig, maar bij de behandeling van de „brief" van een heer uit Gelderland en de „memorie" over het verval in Zeeland raakt de lezer het spoor bijster. Bij de bespreking van de memorie, wordt opeens de briefschrijver ingevoerd, die voor een sloteffect zorgt. Het gebruik maken van de termen: industri alisatie en bestedingsbeperking, maar vooral van vrijgezellenbelasting en kinderaftrek, is lachwek kend. De genoemde voorbeelden zijn met vele te ver meerderen, maar wat wij het meest betreuren, is dat hier een kans is gemist een belangrijke figuur als Van de Spiegel scherp te laten uitkomen tegen de achtergronden van het Zeeland in de tweede helft van de 18e eeuw. Het gaat hier om de kern en een selectie van de feiten, waarvoor Huizinga eens het beeld van de gebroken vaas heeft ge bruikt. Wie een gebroken vaas wil lijmen, moet de scherven aan elkaar passen, maar om dat te doen, heeft hij op z'n minst een denkbeeld nodig hoe de vaas er van te voren heeft uitgezien. 4) Voorlopig blijft het beeld van Van de Spiegel nog bepaald bij hetgeen mevrouw E. van Hall-Nijhoff van zijn handschrift heeft gezegd. 5) Een helder verstand en toegewijde werkkracht, een man van decorum zonder oorspronkelijke ideeën, nuchter en zelfge noegzaam. Hij zal met zijn tijd meegroeien, zonder het revolutionaire er van te doorgronden. Een man, die ontzag weet af te dwingen en aan wie een figuur als Jacob Hendrik Schorer zich veel ver schuldigd weet „omtrent de behandeling en het beleid van zaaken." 6) Archief Zeeuwsch Genootschap 1918. 2) Het nader te noemen werk: Historie van de satisfactie en „Bundel van onuitgegeven stukken, dienende ter opheldering voornaamelyk der historie van de Unie van Utrecht Goes, 1780. I, p. 249. 3) Zie: In opdracht van de tijd; 1946, p. 98 e.v. 4) J. Romein: De biografie, een inleiding; 1946, p. 194. 5) Bijdragen voor de geschiedenis der Nederlanden, 1959, p. 276 e.v. 6) Archief Zeeuwsch Genootschap, 1963, p. 121. OPDRACHT HANS WARREN Ons mede-redactielid Hans Warren heeft van de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen opdracht gekregen tot het schrijven van een gedicht of een bundel gedichten. Gelukwensen met deze opdracht deden wij hem reeds eerder toekomen. Wij prijzen ons gelukkig dat hij voortaan regelmatig aan ons tijdschrift gaat meewerken. De grootst mogelijke meerderheid van de redactie. MR. VAN SPLUNDER NAAR ALMKERK Mr. L. A. van Splunder, gemeentesecretaris van Koude- kerke, is benoemd tot burgemeester van Almkerk. Onze gelukwensen zijn recht evenredig met ons leedwezen hem Zeeland te zien verlaten. Op ons verzoek zal hij zich voorlopig blijven belasten met zijn rubriek „Rond Griffie en Secretarie". 21

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 25