BLOKNOOT NOORD EN ZUID Een televisiekijker uit Zemst (België) vomeert buiten verantwoordelijkheid van de redactie in Het Laat ste Nieuws van 27-1-'63 zijn opinie over de Vlaamse film over het expressionisme (die wij voortreffelijk vonden). Het begon om 21.10 uur. „Ik zag de film in mijn stamcafé. Enkele kinderen die naar het vorige programma „Bonanza" gekeken hadden, wa ren nog in het café samen met hun ouders. De vertoning was schandalig. De kijkers waren ver plicht ofwel hef café te verlaten ofwel de cafébaas te vragen het toestel omwille van de aanwezigheid van kinderen uit te schakelen. In cinema's kan men dergelijke films verbieden voor de kinderen, maar nu begint de televisie er ook al mee." Was hef daarom dat Richard Minne Zeeuwsch-Vlaanderen zo typisch Noord-Nederlands vond? OOST EN WEST (I) Burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst, oud- gedeputeerde-vlootvoogd en procureur van de Zeeuwse visserij, heeft wederom de klok geluid voor een vaste oeververbinding in het oosten, nabij Antwerpen. Op zijn vraag of hij misschien ook een eigen mening mag hebben, al druist die in tegen het conformisme, antwoorden wij volmondig ja. Er zijn er echter die daar lekker kwaad om worden. Oost is oost en west is west! OOST EN WEST (2) Het probleem van Oost- en West-Souburg is erger. Daar ligt naar het woord van zijn burgemeester het Berlijn van Walcheren, waar we straks met Kerst en Paaspasjes naar het overdekte zwembad tijgen en zonodig via de luchtbrug naar het oude vlieg veld een noodingang krijgen. Files auto's bij check point Romeny. FAUX PAS DE DEUX Tijdens de eerste Zeeuwse eucumenische contact dag werd een ba/let opgevoerd. Ds. A. Sieders, hervormd predikant uit Biezelinge, voerde de pen over dit gebeuren in een ingezonden stuk in de P.Z.C. Hij acht „hef optredenweinig tactisch juist in een provincie als Zeeland, waar de dans door zeer velen nog onmiddellijk wordt ge associeerd met drinken, ontucht en messensfeken". Gevraagd voor het Zeeuws Tijdschrift: een net en betrouwbaar medewerker voor ballet, als deze kwalificaties tenminste geen contradictio inhouden. ZEEUW, DEBET EN CREDIT Vijf mensen hebben in een speciale bijdrage van de Provinciale Zeeuwse Courant bij hun afscheid de Zeeuw op afstand bezien, dr. C. de Galan van het E.T.I., kapitein W. D. Lanting van de rijks politie, ds. F. N. M. Nijsen, ir. T. Michielsen, direc teur van de P.Z.EM, en mr. L. G. Wolf, inspecteur van het lager onderwijs. De balans bevat onver- brekelijk met elkaar verbonden debet- en credit- posten. Weinig zelfvertrouwen, gebrek aan initiatief, be halve in de landbouw en daar weer niet in de culturele sector. Achterdochtig, niet open, materia listisch, maar vriendelijk, betrouwbaar, gastvrij en met ingeboren beschaving. Te individualistisch, te veel schotjesgeest, maar meelevend en solidair. Laag tempo edoch vlijtig, plichtsgetrouw en ge degen. Weinig doorleefde tradities, bang te kwet sen, te duldzaam, dan plooibaar en nuchter. De paedagoog zegt: nog zeggenschap over de kin deren. Wie weet wat links of rechts hoort te staan (boek houdkundig dan altijd; laat daarover geen mis verstand bestaan)? Geef U zelf eens punten voor deze drieëntwintig eigenschappen. Maar verander vooral niet, want met al die dammen, industrie en recreatie bent U misschien wel de gemiddelde Zeeuw van morgen. INGEZONDEN STUKWERK Land en volk zijn in dit nog prille jaar in opschud ding gebracht door het televisieprogramma „Zo is het toevallig en door de kwestie-Prinses Irene. Het aantal ingezonden stukken liep in de duizenden. In Zeeland werd op het programma nauwelijks publiekelijk gereageerd. De prinsesse- lijke affaire daarentegen deed tallozen naar de pen grijpen. Dit is eens een keer niet toevallig. Ten slotte waren de reacties op de uitzending over wegend meer politiek dan godsdienstig van aard en daarvoor is de Zeeuw politiek te stabiel of te indifferent. De houding in de vraag Protestant of Rooms-Katholiek op de troon is evenwel een per soonlijke projectie van ons geschiedenislesje en dat wordt nogal uiteenlopend gedoceerd: „haec libertatis ergo" of „haes religionis ergo". Vg. 26

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 30