Techniek en bestuur De uitvoering van de Deltawerken heeft in hoofdzaak een technisch aspect. Het is bij nadere beschouwing echter wel duidelijk, dat daarbij ook andere problemen opduiken. Minder bekend is wellicht, dat ook het rijk nog tijdens de realisering van het Deltaplan aan de neven-aspecten daarvan aandacht besteedt. Dit blijkt b.v. heel duidelijk uit de brief d.d. 4 de cember 1963 van de minister van verkeer en water staat, gericht aan de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 1). In deze brief (aanhang sel van het jaarverslag Deltawerken) is een overzicht opgenomen van de door andere mi nisteries in samenhang met de Deltawerken be hartigde belangen in de periode 1 juli 1962 t/m 30 juni 1963. Niet minder dan 5 de partementen (binnen landse zaken, onderwijs, kunsten en wetenschappen, financiën, sociale zaken en volksgezondheid en maat schappelijk werk) blijken in deze „begeleiding" een aandeel te hebben. Dat van binnenlandse zaken be staat o.a. uit het ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling van Walcheren en een deel van Zuid- Beveland, gelegen in het Sloe-gebied. Verder wordt in dit verband melding gemaakt van de pas op gang gebrachte procedure tot gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vla anderen. Bij onderwijs, kunsten en wetenschappen lezen we, dat de ministerraad de coördinatie van het beleid t.a.v, de openluchtrecreatie aan de bewindsman van dit de partement heeft opgedragen. Daarna volgt een indruk wekkende opsomming van een aantal Zeeuwse pro jecten, dat met steun uit 's rijks kas tot stand gekomen is, c.q. nog in uitvoering is. Als voorbeelden kunnen worden genoemd de jachthaven te Veere, het bad- strand tegen de Katse Dam in Kattendijke, duinover gangen in Wissenkerke en Vrouwenpolder, een aantal wegen in de ruilverkaveling Kleverskerke ter ontsluiting van het te stichten jeugdcentrum „Het zilveren schor" en een vakantiecentrum in de Braakman. Uit het onderdeel, waarin de activiteiten van „finan ciën" zijn opgenomen, blijkt, dat op stuifgevoelige ter reinen langs Noord-Beveland (Schotsman, Ruiterplaat en Haringvreter) ter vastlegging gewassen werden inge zaaid. Ook werd een begin gemaakt met bebossing van de Schotsman en Ruiterplaat, Enkele terreinen (natuur- beschermingsgebieden), zoals het zuidelijk deel van de 1) Kamerstukken, zitting 1963-1964 7400 Goudplaat en de Middelplaten ca., werden voorlopig in gebruik gegeven bij de stichting Natuurmonument de Beer". Verder werden eigendommen van de staat in gebruik afgestaan voor recreatieve doeleinden, zoals de aanleg van jachthavens en zwembaden (Wolphaarts- dijk en Kortgene). Landbouwkundige aspecten zien we behandeld bij de waterbeheersing in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, Zuid-Beveland en de afwatering van Noord-Beveland. In het kader van de bemoeiingen van het ministerie van sociale zaken kan worden gewezen op een ver ruiming van de toepassing van de sociaal-economische voorzieningen voor zelfstandigen t.b.v. de oesterkwe kers te Yerseke, Bruinisse, Zierikzee en Tholen, dit in afwachting van de totstandkoming van een definitieve wettelijke regeling op het stuk van de schadeloos stelling van de oesterkwekers. Het doet sympathiek aan, dat de minister van verkeer en waterstaat onder het hoofd maatschappelijk werk" opmerkt, dat de uitvoering van de Deltawerken niet alleen een kwestie is van techniek en economie, maar evenzeer te maken heeft met de sociale ontwikkeling. De invloed van deze werken zo zegt hij kan men vergelijken met die van een katalysator: versnel ling van maatschappelijke (structuur-) veranderingen. Bekend is, dat de provincie Zeeland in haar geheel valt onder het bijzondere sociale beleid voor de ont- wikkelings- en probleemgebieden, op welk terrein de minister van maatschappelijk werk een coördinerende functie heeft. Letterlijk zegt de minister (nog steeds die van verkeer en waterstaat!) het volgende: ,,De sociale planning beocgt in samenwerking tussen rijks- en lagere overheden en met inschakeling van de bevolking (curs, van mij, v.S.") de sociale ontwikkeling systematisch te bevorderen". Het rijk verleent ook in deze sector subsidies. In dit verband mag worden gewezen op de stichting in Zee land en een deel van West-Brabant van een aantal culturele centra, dorpshuizen, kruisgebouwen, sport velden, zwembaden en sociale werkplaatsen voor min- der-validen. Dit zijn zo maar enkele grepen uit de ministeriële brief. Bij de klachten, die men hier en daar opvangt over gebrek aan coördinatie, overschatting van specia lisme en al te grote eenzijdigheid van technische ap paraten is het toch ook weieens goed de hierboven geschetste ontwikkeling in het Deltagebied summier te belichten. De minister komt hier met een aantal „be wijzen" op tafel, die we zelf kunnen controleren. Het in ambtelijke kringen veel gehoorde mode-woord „in tegratie" heeft voor de bewindsman van verkeer en waterstaat blijkbaar een reële betekenis. Rond griffie en secretarie door mr. L.A.v. Splunder 27

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 31