zijn secretaris in staat heeft gesteld op onbekrompen wijze een dagboek uit te geven, dat aller aandacht verdient om de periode, die het behandelt, maar meer nog om de figuur van Jacob Hendrik Schorer zelf. The Walcheren Failure Er zijn van die coïncidenties in de geschiedschrijving, die met het woord toeval zwak geschetst zijn. De inval der Engelsen in Zeeland in 1809, welke voor een groot deel het onderwerp vormt van het dagboek van Scho rer, dat in december 1963 in druk is verschenen, wordt ook beschreven door Antony Brett-James in het tijd schrift .History today" van dezelfde maand. Het is het eerste gedeelte van ,,The Walcheren Failure" met als ondertitel: Prompted by news of a French defeat in 1809, the British Government launched an offensive expedition against the Low Countries which ended in gallant failure. In het opstel van Brett-James wordt het portret van Chatham de Engelse opperbevelhebber gereproduceerd, in het dagboek de gravure naar hetzelfde schilderij. Als onderschrift in het dagboek wordt Chatham beschreven als ,,the perfect gentleman", in het Engelse opstel wordt hij gekenschetst met: „indo lence was his forte". Het zijn in dit geval geen tegen stellingen. Het woord en beeld in de geschiedenis is dikwijls een kwestie van nuancering, belichting of wellicht nog meer van accentuering. Politiek De politieke achtergronden van deze voor Engeland zo ongelukkige affaire worden beschreven in het vorig jaar verschenen werk van Denis Gray over Spencer Perceval, the evangelical prime minister, 1762 1812. Perceval was in 1807 lid van het kabinet geworden, het jaar, waarin reeds het plan werd geopperd voor een Engelse inval op Walcheren. In de lente van 1809 schenen de kansen voor een expeditie alleszins gunstig. Immers op 8 april van dat jaar verklaarde Oostenrijk de oorlog aan Frankrijk en een oorlog op twee of meer fronten zou de Fransen in een moeilijke positie kunnen brengen. De beslissing over de expeditie viel in de vergadering van het kabinet op 21 juni. Het moet gezegd, dat Chatham in deze vergadering duidelijk heeft gewezen op het feit, dat een succesvolle expe ditie met de uiteindelijke bedoeling de haven van Antwerpen aan te vallen, alleen mogelijk was, wanneer de vloot de Schelde op kon varen ten tijde van de hoofdaanval op Walcheren. Het verdwijnen van het document, waarin de Admiraliteit Chatham op dit punt gerust stelde, is nooit volledig opgehelderd. Perceval, die begin oktober 1809 eerste minister was geworden, heeft zijn kunde als staatsman kunnen bewijzen in 1810, een vooral op politiek gebied, denk aan de behandeling in het parlement van de mislukte expeditie, zeer bewogen jaar. Chatham Gedenkboek Het woord Gedenkboek roept beelden op van om vangrijke en zware, of liever nog, gewichtige werken. Het is daarom een goede gedachte geweest het „Ge denkboek 50 jaar Christelijke Kweekschool voor Zee land te Middelburg", 1963, de pocketvorm te geven. Als motto zouden wij een zin uit een van de bijdragen nemen: „Het is uiterst eenvoudig van een leerling een vat vol wetenswaardigheden te maken; het is uiterst moeilijk een zich ontwikkelend 'karakter te leiden bij het uitgroeien". Het is een fris en opgewekt boekje geworden, dat heel wat informatie geeft. Er is tevens monnikenwerk verricht. Met welk een nauwkeurigheid en volledigheid zijn alle bestuursleden, leraren en leerlingen, die ge durende de afgelopen 50 jaar de school elk in hun eigen functie hebben bezocht, achterhaald. De jubi leumcommissie heeft aan de scribenten de volle vrij heid gegeven in de hoop een „gewaardeerde, eerlijke, zij het niet homogene, bundel" te doen ontstaan. Wij geloven, dat dit is gelukt. 29

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 33