Alva de namen van officieel geregistreerde vluchtelin gen bewaard gebleven. Toen zijn er in betrekkelijk korte tijd meer dan negentig personen uit Middelburg gevlucht, bijna vijftig uit overig Walcheren, meer dan dertig uit Zierikzee en Tholen en twaalf uit Sommels- dijk. De goederen van al deze mensen zijn verbeurd verklaard. Hagepreken De eerste hagepreek op Schouwen heeft 7 juli 1566 even buiten Zierikzee plaatsgevonden voor een gezel schap van naar schatting 300 a 400 personen. De vol gende geschiedde 22 juli aan de dijk van Stakersweel. Daar was Jacob Jorisz. voorganger. Kort daarop klagen de rooms-katholieken te Zierikzee dat hun collecten veel minder opbrachten dan voorheen. In februari 1567 preekte Jacob Jorisz. binnen de muren van Zierikzee. Hij werd door de magistraat vermaand naar aanleiding van een schrijven van de hertogin van Parma. Daarop verzocht hij een afschrift van deze missive en veertien dagen bedenktijd. 31 maart andermaal op het stadhuis ontboden, werd hem het preken verboden. Hij ant woordde deze dag nog te zullen voorgaan en er dan veertien dagen mee op te zullen houden onder voor waarde dat in die tijd de Papen" geen kinderen zouden dopen. Indien onvermijdelijk moesten de ouders de nooddoop dan maar toepassen. Natuurlijk bewillig de de raad hierin niet. Na die tijd horen we niets meer van hem te Zierikzee, doch twee jaar later heeft Jacob nog te Haamstede gepreekt. De eerstbekende hagepreek op Walcheren vonden we 30 juni vermeld in de parochie Koudekerke „in Slabberduyn omtrent Dycxhoecke". Spoedig daarna moest gerapporteerd worden dat er alom in Walcheren veel verboden bijeenkomsten gehouden werden. Te Koudekerke is zelfs in de kerk gepreekt. 6 oktober hield de doopsgezinde predikant Hans Bosschaart een predikatie bij de molen van West-Souburg. Hij raakte in debat met een calvinist, doch de bijeenkomst werd door de stadhouder en zijn dienaars uiteengedreven. Drie dagen later was een soortgelijke vergadering, die eveneens verstoord werd in een boomgaard onder de rook van Middelburg. Te Biggekerke hield de pastoor zelfs een calvinistische preek in de kerk, iets wat hij uiteraard niet vaak heeft kunnen herhalen. De calvinist Sampson ging voor in de omgeving van Zoutelande, waar de doopsgezinde Heydrick Alewyns in een lijnbaan preekte. In 1569 zijn ten huize van de blinde gebroeders Adri- aen en Jan Huygesz. te Haamstede verboden vergade ringen gehouden, tengevolge waarvan ze gevangen naar Zierikzee zijn gebracht. Misschien waren ze ver want aan Lenaert Hugesz. die tegen de duinen bij Haamstede op een boerderij woonde en eveneens godsdienstoefeningen (hij van de doopsgezinden) in zijn huis toeliet. Deze heeft, na betoond berouw, ab solutie van de Middelburgse bisschop ontvangen, doch moest toch nog een boete van niet minder dan 420,— betalen. Beeldenstorm Reeds in juli 1566 werden de kerken op Schouwen op veel plaatsen bedreigd, zodat de rentmeester van Be- oostenschelde met baljuw en wethouders van Zierikzee „hem perplex vonden". Enige notabelen van het stadje hebben de hoofden bij elkaar gestoken, wachten bij kerk en poorten ingesteld en op hun verzoek van de prins toezegging gegeven dat hij zo nodig zou helpen. Daardoor zijn „te dyer tyt alle de kercken van beoister- schelt geconserveert". Op Walcheren opende Middelburg 22 augustus de rij. Zowel de abdij- als de Westmonster- en de St. Pieters kerk moesten er aan geloven. Zelfs een burgemeester, een notaris en een chirurgijn deden er aan mee of sympathiseerden met de beeldenstormers. Gheleyn Jansen, afkomstig uit Veere, haalde met een touw het beeld van Onze Lieve Vrouw uit de Abdijkerk naar beneden. Tijdens zijn verhoor deelde hij mee dit ge daan te hebben op verzoek van Pauwel Stoffelsen, die hem een halve daalder per dag uitbetaalde. Hij moest zijn daad met de dood bekopen. Uit de verhoren blijkt, dat meer beeldenstormers voor hun werk betaald zijn. Er was dus al een georgani seerde ondergrondse. Het schijnt niet meer na te gaan of dit geld van de consistoriën afkomstig was of dat particulieren er de hand in hadden. Wel kennen we twee rijke broers van Spaanse afkomst, te Middelburg woonachtig, die de watergeuzen 6000,— toestopten, 't Leek wel of Middelburg in een gekkenhuis veranderd was. We wijzen er alleen op dat de doopsgezinde broers Anthony en Levyn Coppens rentmeester Philibert van Serooskerke dwongen de gevangenis te openen, tengevolge waarvan eenentwintig om het geloof ge arresteerden vrijkwamen. Te Arnemuiden overhandigde de baljuw de sleutels van de kerk, die hij eerst van de kerkmeesters afge perst had, aan de beeldenstormers. 25 augustus kregen Oost- en West-Souburg een beurt. De schout bleek hier niet zuiver. Toen alles in oktober dunnetjes werd overgedaan, bleken er een aantal Vlissingers bij betrokken te zijn. Ook Veere en de meeste dorpen van Walcheren wer den niet vergeten. De kloosters waarvan we Soetendale en Waterlooswerve noemen, werden evenmin overge slagen. Te Tholen en op diverse plaatsen in de omgeving werden „de beelden ook ter Kerke uitgestommeld". In de sententien van Alva worden hier meer dan vijftig personen opgesomd die als beeldenstormers gearres teerd zijn. De meesten van hen verloren het leven. Natuurlijk vluchtten veel anderen. De aanslag op Walcheren Onze geschiedenisboeken vertellen dat de 80-jarige oorlog in 1568 begint, ook al vindt de slag bij Ooster weel, waarbij meer manschappen betrokken zijn ge weest dan bij de slag bij Heiligerlee, in 1567 plaats. Dat er een week vóór Oosterweel een aanslag op Walcheren gedaan is, is minder bekend. Toch had deze aanslag, indien ze met succes bekroond was geweest, een vroegere invoering van de hervorming in Zeeland kunnen bevorderen. Jan van Marnix, heer van Toulouse, broer van de meer bekende Philips, heer van St. Aldegonde, rustte in het voorjaar van 1567 een legertje uit en zou hiermee Antwerpen bezet hebben, indien de prins van Oranje had meegewerkt. Toen is een gedeelte van dit legertje naar Walcheren getrokken onder bevel van Pieter Haak, de vroegere baljuw van Middelburg. Zijn schepen werden evenwel 139

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 27