BLOKNOOT 89 BEELDEN Wie het vergruisde beeld de Houtwerker van Slavomir Milefic niet kent is te beklagen. Hij leest kennelijk geen krant of heeft geen televisie. Zaan- dams gemeentebestuur vond het beneden de esfe- tische maat en weigerde het. Maandenlang heb ben fatsoensrakkertjes en gezagsondermijnerfjes stof gehad tot wat wij gemakshalve maar een dis cussie zullen noemen. Er is nu een onverwachte oplossing gekomen. Koog aan de Zaan heeft als alle rechtgeaarde gemeenten iets tegen hef belen dende perceel, in casu Zaandam en heeft zijn ressentiment gesublimeerd in de aankoop van een ander beeld van Slavomir: Pourquoi. Een fijn trekje is dat het veel gelijkenis vertoont met zijn voor ganger en slechts afwijkt in de ten wanhoop ge strekte armen, treffende accentuering overigens van de twist over hef Zaanse structuurplan. Ons dunkt dat de gemeentelijke herindelingsplan nen in Zeeland op dezelfde wijze het aanzijn zouden kunnen geven aan de oprichting van 89 beelden. Overijssel krijgt ook al een beeldenroute en Zeeland zou er een tweede A.N.W.B.-route bij- krijgen. Brieven onder het motto: Pourquoi pas? aan de redactie. Anonieme worden geweigerd. DE ORDE VAN DE DAG Het nieuwe regionale industrialisatiebeleid is voor zevenentwintig gemeenten op een grote teleur stelling uitgelopen. De staten van Zeeland drukten er al de traditionele verontrusting over uit en de Leeuwarder Courant haalde alles uit de bovenkast: Vervolg van bladz. 140 ciaal terrein nader te belichten. Want dat er op som mige Zeeuwse dorpen in de zeventiende en in de achttiende eeuw een bloeiende en zelfs nog in de vorige eeuw hier en daar een kwijnende huisindustrie was, moet o.i. een gevolg zijn van de volksverhuizing op het einde van de zestiende eeuw. Aantekening In dit artikel wordt niet gesproken over de hervorming op Zuid-Beveland omdat we hierover reeds herhaal delijk geschreven hebben: Iets over de hervorming en de predikanten te Reimers- waal, Scheveningen 1929; De burgerlijke en kerkelijke geschiedenis van 's-Heer Arendskerke, 2 dln., z.p. 1957- 1959; Z. Tijdschrift 1962, no. 3, blz. 80-87. Over het toenmalige eiland Wolphaartsdijk: De Schalm, officieel orgaan van de gemeente Wolphaartsdijk, jrg. 1964, no. 2. SCHOT IN DE RUG. Na al die politieagenten nu ook al een staatssecretaris. Het standpunt van de provinciale besturen is be grijpelijk maar gratuit, omdat zij tof geen offer bereid zijn. Voor Zeeland zou het neerkomen op handhaving van vier kernen plus de aanwijzing van een nieuwe (de Sloehavendus één meer en als het nou persé moet dan in hemelsnaam Ter Apel maar schrappen. GROOT- EN KLEIN-LUIK Monsieur Pierre Clerdent is gouverneur van Luik. Hij heeft gesproken op het congres van hef Bene- lux-Comité in Rotterdam. Luik was voor hem het centrale punt van het Benelux-grensgebied, zoals voor de Vlamingen de rest het accent krijgt. In het westen werd Antwerpen door de gouverneur als groeipool erkend, maar tussenin bevindt zich een soort toeleveringsgebied van wegen en mensen. In de keuken waar de resoluties worden bereid is de Waal zeer halstarrig gebleven In het Bulletin Du Grand Liège is zijn causerie becommentarieerd. De gouverneur zou in Rotter dam demonstratief geen aandacht hebben gekre gen. Benelux doet wel alles voor de kuststrook en het zogenaamde middengebied. Vrij Nederland van 4 juli jongstleden weet niet waf het schrijft als het de Walen gelijk geeft. Benelux heeft voor het gehele grensgebied nog niets gedaan of nagelaten. Dat doen Den Haag en Brussel. En Brussel heeft Vlaanderen en Wallonië niet in de hand. Zij voer den in Rotterdam hun oorlogjes zelfs op ten over staan van de verbaasde Nederlanders (en Vlamin genWalen waren er nauwelijks al was er wel voor vertaalapparatuur gezorgd). De rest is stilte, want deze rubriek is er niet voor om ongelijk te bewijzen, tenzij het al te gortig wordt. SJO Het Parool is tegen de zuilen en voor reclame televisie, zolang deze niet adREM is. Het schrijft op 4 juli een opgewonden stukje over een reclame- theater van het wordt negenmaal meegedeeld „artiesten". De beste lijkt ons Conny Stuart die zingt: „Waar zou ik wezen zonder mayoneeze, waar zou ik wezen zonder Calvé". f 80.000,gooit een aantal bedrijven er elk jaar tegenaan. De sjo-bis-lieder zegt: „Het is wel moei lijk om artiesten tegenover de bikkelharde com mercie te zetten, want die bedrijven willen alleen maar het onderste uit de kan" en „je moet proberen de taal van de commissie over te brengen naar de realiteit, want die jongens denken alleen in cijfers." Men verwacht 150 voorstellingen maal 800 huismoeders, die dan kennelijk nog niet genoeg hebben aan de prullemand-volle brievenbussen, 141

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 29