ARCHEOLOGICA ZEELANDIAE Hannekenswerve DATA april 1964 Begin van de opgravingen van de kerk te Hannekenswerve, gelegen ter hoogte van Draaibrug tussen Sluis en Aardenburg. juni 1964 Men besluit deze opgraving op groter schaal voort te zetten. juli 1964 Amateur-archeologen van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland adopteren Hannekenswerve als studie-object voor hun werkweek te Aardenburg. oktober 1964 De gevonden grafzerken zullen naar de Sint Baafskerk te Aardenburg worden overgebracht. Historische gegevens Reeds in 1169 wordt Hannekenswerve genoemd. De romaanse kruiskerk, opgetrokken uit Paniseliaanse kie zelzandsteen, afkomstig uit de streek Beemem-Torhout (ten zuiden van Brugge), was aan St. Nicolaas gewijd. De gevonden fundamenten wijzen verder op een latere uitbreiding in gothische stijl. Een zaalkerk is er niet geweest: de tufstenen fundering is van latere datum dan de romaanse kerk. Aan het einde van de 16e eeuw verdwijnt de parochie, ten gevolge van de militaire inundaties. Ter plaatse wordt een fortje aangelegd, dat op kaarten uit de eerste decenniën van de 17e eeuw wordt aangeduid als Heint- genswerve. In het begin van de 19e eeuw werden de bouwvallen van het dorp in de geul van de Aarden- burgse haven opgegraven. Weer anderhalve eeuw later wees mej. dr. M. K. C. Gottschalk er op, dat van de zes in deze omgeving gelegen terpen of werven, Hannekenswerve de enige is geweest, die tot een dorp is uitgegroeid. Bij het leggen van een aanvoerleiding in opdracht van de „Waterleiding Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen" stuitte men in het begin van dit jaar op oud muurwerk en grafstenen. De gemeentesecretaris van Aardenburg, de heer J. Paridaen, bracht de archeoloog J. van Hinte op de hoogte, die gedurende het afgelopen zomerseizoen zijn beste krachten aan het opgravingswerk heeft ge geven, in samenwerking met de wetenschappelijk amb tenaar bij de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek, ir. J. A. Trimpe Burger. Deze dienst heeft verder dr. L. Devliegher, lid van de Belgische Kommissie voor monumenten en landschappen, bereid Overzicht van het terrein van de opgravingen te Hannekenswerve in mei 1964

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 5