Het Munnikenhof teGrijpskerke Mej. A. A. van der Poel DIT jaar keerde in het Zeeuws Museum te Middelburg na afwezigheid van enkele maanden het schilderij terug, voor stellende „Het Munnikenhof te Grijpskerke" (afbeelding 1). De heer N. van Bohemen, restaurateur te 's-Gravenhage, gaf het doek een geheel vernieuwd aanzien. Thans is het te zien in het trappenhuis van het museum. Ook voor degenen die het schilderij reeds eerder in het huis aan de Wagenaarstraat hebben gezien, zal een hernieuwde kennismaking zeker de moeite waard zijn. Na het verwijderen van de vernislagen kwamen drie vrouwenfiguren te voorschijn staande onder de boog van de hoofdpoort van de buiten plaats. De belangrijkste ontdekking was echter de vóór de restauratie onbekende signatuur: W.S. met het jaartal 1659. Met deze initialen tekende "Willem Schellinks1). De vergelijking van het op het schilderij voorkomende fraaie buitengoed en het huidige overblijfsel daarvan gaf aanleiding tot het nagaan van de geschiedenis van „Het Munnikenhof". WIE gaande van Middelburg naar Grijpskerke, rechts van de hoofd weg het aardige profiel ziet van het huis met het torentje in de tegenwoordige toestand en informaties tracht in te winnen betreffende het ontstaan en de bewoning in het verleden, krijgt onveranderd te horen: „Het Munnikenhof was de buitenplaats van Jacob Cats". Ook het hiervoor genoemde schilderij wordt vermeld in het archief van het Zeeuwsch Genootschap a) als: „Het Mun nikenhof zoals het zich ten tijde van Vader Cats vertoonde". "Wanneer wij echter letten op het jaartal boven de hoofdpoort 1629 en op het feit dat Cats reeds in 1623 het huis bij zijn vertrek naar Dordrecht verkocht, moeten wij tot de conclusie komen dat deze betiteling niet geheel juist is. "Wanneer wij het schilderij nader bekijken zien we allereerst het huis zelf, dat in het centrum van het schilderij de volle aandacht tot zich trekt. Het vertoont op een kelder verdieping twee etages en heeft links naar achteren toe een (nauwelijks zichtbare) uit bouw van eveneens twee verdiepingen. Een opvallende noot vormen twee kleine uitbouwtjes met topgevel, links en rechts op de hoek van de naar de beschouwer toe gekeerde gevel. Achter het zadeldak van het huis zien wij een veelhoekige toren oprijzen, waarvan de stompe spits met dakkapellen enigszins de herinnering oproept aan de be kroning van de Middelburgse stadhuistoren. Op het midden van het dak bevindt zich een zware schoorsteen, terwijl het dak van vijf dakvensters met luiken is voorzien. Twee windwijzers in de vorm van schepen versieren het huis: één op de toren en één op de schoor steen van het achterhuis. Links van het huis zien we een ophaalbrug die uitkomt op het terrein van de boerderij. De cour, onmiddellijk voor het huis gelegen, wordt ter linkerzijde begrensd door een overdekte wandelgang, rechts door een berceau en aan de voorzijde door een muur, waarin een poortje dat toe- x) "Willem Schellinks of Schellincks (2-2-1627/12-10- 1678). Hij was schilder van landschappen en buiten plaatsen. 200

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 12