Daarna is Gillis van Rijckegem eigenaar, deze wordt opgevolgd door Samuel van Rijckegem, die zijn huis nalaat aan Johanna de Latre, zijn weduwe en erfgename. Zij ver koopt het huis op 26 februari 1725 aan mr. Willem Ferleman. In „Staatkundig en heldhaftig Zeeland" p) maakt P. de la Rue wèl melding van Cats' verblijf en zegt tevens dat het Munnikenhof omstreeks 1736 bewoond wordt door Wilhelm Ferleman, Raadt der Stadt Veere, en, wegens Zeeland, thans Ordi- naris Gedeputeerden ter Vergaderinge hunner Hoog.Moog. Ferleman sterft op 5 juli 1741 en dan wordt het buiten verkocht aan mr. Abraham Basting, die na zijn dood wordt op gevolgd door zijn weduwe Maria van den Berge. Maria Basting, huisvrouw van Salomon Reijnders is in 1746 eigenaresse. Mr. Adriaan Steengracht wordt na haar de bezitter, zijn weduwe Vrouwe Jacoba Willel- mina van Gelre volgt hem op. Mr. Galenus Dignus Steengracht en Jonkvrouwe Jacoba Pieternella Steengracht worden eigenaren „elk voor den Helvt". De naam Steengracht brengt ons in de 19e eeuw, een eeuw die voor het Munnikenhof vrij noodlottig zou worden. In het Aardrijkskundig woordenboek van A. J. van der Aa q) lezen wij o.m. over het Munnikenhof: „Zij beslaat volgens het ka daster eene oppervlakte van 56 bund. 87 v.r. 30 v. elk, en wordt thans in eigendom be zeten door Jonkvrouw Jacoba Petronella Steengracht, woonachtig te Middelburg". Enige jaren later „Den 29 Maart 1852 is dit hof te Middelburg publiek verkocht uit den boedel der eigenaresse Jacoba Petronella Steengracht, voor 22.000 aan den heer Tak" r). De catalogus Zei. 111. van 1866 s) vermeldt nog nader dat de heer A. Tak, gehuwd was met de dochter van haar zuster M. Pous, wiens zoon thans eigenaar is van de hofstede. De buitenplaats is gesloopt." Ter verduidelijking van het vorenstaande moge hier vermeld worden dat ds. Adriaan Tak (1805-1873), na het overlijden van zijn vader ambachtsheer van Poortvliet, gehuwd was met Maria Pous (1805-1871). De moeder van Maria Pous was Anna Maria Pous geboren Steengracht, een zuster van Jonkvrouwe Ja coba Petronella Steengracht (overleden 1851). De zoon van ds. A. Tak en Maria Pous was Johan Pieter Roetert Tak van Poortvliet, die volgens Lantsheer in 1866 eigenaar van de hofstede was. Dat hij echter tevens eigenaar van het Munnikenhof was is niet bekend, wèl dat zijn zuster Jacoba Suzanna Petronella Tak, gehuwd met dr. Abraham van der Swal- me, eigenares was. Wanneer omstreeks 1879 de predikant der Doopsgezinde gemeente te Rotterdam J. Craandijk Walcheren bezoekt, neemt hij, waarschijnlijk misleid door minachtende uit latingen omtrent het hof, kennelijk niet de moeite de restanten van de buitenplaats te gaan bezoeken, want hij schrijft: maar van Munnikhof, de vroegere uitspannings plaats der Middelburgse abdijbewoners van lageren rang, later een zomerverblijf van „vader Cats", zouden wij geen steen noch boom meer zien." Uit de bovenvermelde passage uit de cata logus Zei. 111. blijkt ons wel dat de (gedeelte lijke) sloop van het buiten, waarvan wij de 6, -YrV'vv'f nfl 4, J XSF Afb. 3. Het Munnikenhof in 1962. Tekening van de schrijfster. 206

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 18