De uitbouw aan de westelijke zijde van de noordelijke kademuur, met de beide broodovens Archeologische vondsten Bij de uitvoering van graafwerk ten behoeve van deze restauratie stuitte men op oude funderingen. De Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek werd hiervan op de hoogte gesteld. Onder leiding van de heren Renaud en Roodschild Koning begon men zomer 1964 een archeologisch onderzoek in te stellen. Door het graven van verschillende profielsleuven kon den zij vaststellen dat het donjon, het oudste gedeelte dus, dat gelegen is tussen de beide torens, omringd is geweest door een kademuur met ronde hoeken, dik 111 cm en minstens 11,5 meter van het kasteel verwijderd, aan de oostzijde zelfs 20 meter. De noord-oost toren bleek hoger gefundeerd te zijn dan het donjon, en moet dus later zijn bijgebouwd. Dit oudste gedeelte stamt uit de begintijd van de baksteenbouw, dus uit het begin van de 13e eeuw. Oorspronkelijk was deze noord-oost toren een halfrond torentje. Later werd het omgeven door een achtkantig gebouwtje, terwijl bij een volgende restauratie het vierkante huisje er om heen werd gebouwd dat op het schilderij van Hildernisse (1695) te zien is. Bij de huidige restauratie werden verder de funderingen van het poortgebouw blootgelegd. De zandstenen doorgang moet ongeveer 1,5 meter breed geweest zijn; er is hier ook een waterput geweest. Ook de kelder, waarin de houten brug kon wegklappen, is teruggevonden. Aan de westelijke zijde van de noordelijke kademuur trof men de overblijfselen van een keldergewelf aan, waarin 2 broodovens een plaats hadden gevonden (zie foto). In de dikke muur aan de westzijde waren nissen aangebracht; volgens de theorie van de heer Renaud heeft Lodewijk van Gruuthuse, de wapenfabrikant, hier proeven genomen met geschut. Hier vindt men ook de plattegronden van twee ver dekken, waar zandstenen voetstukjes de plaats aan wijzen, waar mooie schouwen uit de tijd van Gruut huse hebben gestaan. In de noordwestelijke hoek van de kademuur verhief zich een vierkant torentje. Hier is waarschijnlijk een tweede toegangspoort geweest. In dit torentje is de 214

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 26