ronde aanzet van een wenteltrap gevonden. Zuid-west heeft een klein torentje gestaan en zuid-oost een acht kantige toren, die nu wordt gerestaureerd. Bij het onderzoek naar de hoefijzervormige oorspron kelijke noord-oost toren, werd een groot stuk tufsteen (240 X 60 X 15 cm) ontdekt, afkomstig uit het Rijn land, dat achteraf bleek te behoren tot een Romeins gebouw. Sinds 31 augustus zijn door de R.O.B. systematisch onderzoekingen verricht, uitgaande van de noord-oost toren, in zuidelijke richting. Op en door de Romeinse laag heen vond men een grafveld, waarin tot nu toe achttien graven konden worden gelokaliseerd. De oriëntering van deze graven was oost-west; het zijn dus Christelijke begravingen geweest; de gevonden schedels zijn bijna alle dolichocephaal; voor verder onderzoek zijn ze in handen gesteld van dr. J. Hui- zinga, verbonden aan het Instituut voor Antropobiolo- gie der Rijksuniversiteit te Utrecht. De ligging van de skeletdelen wijst er op, dat het grafveld eeuwenlang in gebruik was, maar er zijn aanwijzingen te over dat nieuwe begravingen de oude graven hebben verstoord. Toevallig waren deze ook bij uitzondering niet lang- schedelig, maar eerder een tussenvorm tussen lang- en kortschedelig in. Dwars door dit grafveld heen, heeft men omstreeks 1200 (voor de baksteentijd nl.) greppels gegraven, die aan de oppervlakte een breedte moeten hebben gehad van 2 meter en op hun diepste punt vaak slechts 20 cm breed waren. Deze greppels zijn laagsgewijze opgevuld met zwarte aarde en tekenen zich daardoor scherp in het grondprofiel af. Pas zeer onlangs zijn in de Romeinse laag de resten van een Romeins gebouw blootgelegd; het moet een gezeten en/of invloedrijk man geweest zijn, die hier heeft gewoond, getuige het aangetroffen muurtje, be staande aan de buitenkant uit keurig in verband met tras gemetselde tufsteen, aan de binnenkant opgevuld met brokken tuf. Oostelijk hiervan ligt nog een vloertje uit aangestampt tufgruis. Volgens de archeologen is zulk mooi metselwerk als aan dit muurtje te zien is, nog nergens in Zeeland teruggevonden. N.B. In het stukje over Hannekenswerve (afl. 5) Is vergeten te vermel den, dat ook te Aardenburg, Sluis en St. Anna ter Muiden beschilderde graven zijn gevonden. (Zie o.a. Zeeuws Tijdschrift Jrg. 1, p. 70 e.v., Jrg. 2, p. 67 e.v.) Historische gegevens: o.a. P. van Beveren, De verdwenen kastelen van Schouwen-Duiveland. Archeologische gegevens dr. J. G. M. Renaud, F. D. C. Roodschild Koning (middeleeuwen) en Ir. J. A. Trimpe Burger (Romeins) Foto's mr. C. Meijer. Samensteller: M. P. de Bruin. Muurtje van Romeins woonhuis, van in tras gemetselde tufsteen 215

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 27