Zeeuwse kroniek M. P. de Bruin Meekrap Meekrap is de benaming van een plant (Rubia tincto- rum L.), die vooral in Zeeland en in de aangrenzende streken wordt verbouwd, en waarvan de wortels eene roode verfstof opleveren. Aldus de omschrijving in het Woordenboek der Nederlandsche taal (deel IX), die nog in de tegenwoordige tijd werd gesteld (1913) hoe wel de verbouw van dit produkt al tot het verleden behoorde. De meekrap heeft niet te klagen over belangstelling bij de historici. De studie van Wiskerke van 1952, die een zeer belangrijke samenvatting geeft, is al weer door andere gevolgd. Thans heeft dr. J. M. G. van der Poel een studie geschreven over de teelt van meekrap in de verzamelbundel: Ceres en Clio, zeven variaties op het thema landbouwgeschiedenis, geschreven ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de Studiekring voor de geschiedenis van de landbouw. De bundel is tevens het zesde deel van de Agronomisch- historische bijdragen, een uitgave van de genoemde studiekring, die voor de agrarische geschiedenis be langrijk werk verricht. Teelt Van der Poel heeft juist aan de teelt van de meekrap aandacht besteed, omdat dit aspect tot nu toe steeds onvoldoende werd belicht. In dit verband wordt op de parallel in de beeldende kunst gewezen, waar wel de bereiding van de meekrap in de stoven tot onder werp is gekozen, maar aan de arbeid op het veld is voorbijgegaan. Omdat over de teelt van de meekrap weinig is gezegd en er talrijke misvattingen over be- Onderploeg met ploegspade; mogelijke herkomst Zuid-Beveland 216

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 28