Mededelingen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen De algemene vergadering van 11 november 1964 In de randgemeenten van Amsterdam wonen nog dik II miljoen Nederlanders. Gelukkig is minister Toxopeus voor deze klacht niet onder de bijl ge komen. NAMEN NOEMEN WE NIET Het is een elementair-fatsoenlijk gebruik bij een strafgeding van de gedaagde naam, toenaam en openbare functie niet te vermelden. De Zeeuwse editie van het Vrije Volk heeft daartegen kort achter elkaar twee maal gezondigd. Voor de goede orde: de betrokkenen waren lid van andere par tijen. ■k AGRARISCH Bij de begroeting van een gezelschap uit Bazel, speciaal van twee Regierungsprasidenten, sprak een autoriteit: „Und jetzt gucke ich nach meine Baueren." En hij keek naar zijn buren. ie ie ie PRO MEMORI I Er zijn enige misverstanden gerezen ten aanzien van de begroting voor 1965 van St. Philips/and. Het feit dat er geen post „onvoorzien" was en ook geen totaaltelling betekent niet dat het gemeentebestuur alles voorzien heeft. Zo bijvoor beeld niet de tweede uitbrander van de minister van binnenlandse zaken. PRO MEMORIE II Amsterdam wil de Bijlmermeer, volgens zijn bur gemeester om leegloop van de hoofdstad te voor komen. „Want anders zie ik gebeuren wat er met de drie noordelijke provincies is gebeurd: de le venssappen stromen weg, de vitale kracht wordt uitgehold". Zo'n erkenning krijgt men alleen los in noodsituaties. ZUUR OF DIERBAAR Recensies geven heel vaak meer informatie over de recensent dan over hef besprokene. Zeg mij hoe gij tegenover N.C.R.V.'s „Eén tegen allen" staaf en ik zal zeggen wie gij en ik zijn. Hooghartige, zure stukjes aan de ene, dierbare en opgewekte kanttekeningen aan de andere kant. „Hoe goedkoop zijn de mensen blij te maken" en „We hebben toch maar de bromnozems van de kant van de weg gehaald." Dick de spelleider, het bovenlichaam overhellend, trekkebekt. Een verslaggever roept met overslaande stem over een trekker: „59 pk in één machine!" Daar tegenover een echte hoogleraar in de jury. Zierikzee is nu aan de beurt. De vraag is of een speelse documentaire niet instructiever is. In zo'n geval hoor je echter altijd: „ledereen kan niet van Shakespeare houden." DRABGEWESTEN Aan de vele gratuite voorspellingen van stede bouwkundigen heeft architect jhr. ir. J. de Ranitz een nieuwe toegevoegd. De 8 miljoen mensen die er tot het jaar tweeduizend in ons land bij zullen komen moeten worden verdeeld over zes sterke stadsgewestenAmsterdam, Den Haag, Rotterdam, Eindhoven, Twente en Groningen. Amsterdam wordt het hoofdcentrum. Rotterdams burgemeester ziet het gevaar: Amsterdam zou over de hele linie prioriteiten verkrijgen. Dat lijkt overdreven. In de andere visies liggen de prioriteiten immers telkens weer ergens anders. Koffiedik uit tien merken sa mengesteld. Het enige wat vaststaat is dat hef platteland als het tienmaal getrokken drab is. Hoe komen nu zulke ideeën tot stand. Ziehier een authentieke argumentatie. De heer De Ranitz is tegen een bandstad door Brabant heen. „Zij doet denken aan een D-trein met een restauratiewagen erin". Voor wie het niet gelooft kan ondergetekende desgevraagd de bron vermelden. Vg. Op 11 november hield het Zeeuwsch Genootschap zijn naj aars-algemene vergade ring, in de studiezaal van de Provinciale Bibliotheek te Middelburg. In zijn openings woord sprak de voorzitter, mr. J. Moolenburgh een woord van dank tot de secretaris, mr. W. D. de Bruine, die als bi bliothecaris deze zaal als ver gaderruimte ter beschikking had gesteld. Het voorstel van het bestuur om aan mejuffrouw dr. H. C. M. Ghijsen bij het bereiken van de tachtigjarige leeftijd het erelidmaatschap van het Genootschap toe te kennen, werd bij acclamatie aangeno men. In de commissie ex art. 13 van de Wet (commissie van beroep inzake het voorstellen van nieuwe leden) werden be noemd voor het jaar 1965: mevr. L. Kemper-Blankers, 220

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 32