Opgravingsput op de plaats van de neolithische huisplattegrond, Links op de achtergrond de toren van Haamstede. mr. J. Kolkman, de heer J. van Leeuwen, dr. J. Okker en mr. W. H. Vermaas. In de commissie ex art. 28 (commissie tot nazien van de boeken en bescheiden) voor 1965 werden benoemd: mr. T. W. Attema, dr. J. van Ham en de heer H. A. Reddingius. De begroting 1965 werd vast gesteld conform het voorstel van het bestuur onder dank zegging aan de thesaurier. In de plaats van de heer N. A. van Wijk, vroeger te Noord- gouwe, werd tot bestuurslid benoemd op voordracht van het bestuur, de heer ir. J. L. van Sloten, te Zierikzee. Nadat de voorzitter de ver gadering had gesloten, bleven de ongeveer 60 aanwezigen verder bijeen voor de lezing van ir. J. A. Trimpe Burger: Archeologie in Zeeland. Geïllustreerd met een zeer groot aantal dia's gaf ir. Trim pe Burger een uiteenzetting over een drietal opgravingen, die de laatste jaren in Zeeland en omgeving hebben plaats gehad. 1. In Brabers (Schouwen- Duiveland) zijn aarde werkvondsten gedaan, die wijzen op bewoning in de Middeleeuwen. Onder de beschermende kleilaag van de aldaar gelegen strand- wal vond men bovendien sporen van bewoning in de Late Steentijd en in de Ro meinse tijd. Onder meer de donkere verkleuringen in de bodem, waar in de 2e eeuw de wanden en paal- kuilen van vier boerenwo ningen hebben gestaan. Uit de ploegvoren en de ge vonden beenderen van runderen enz. bleek, dat dit een landbouw en vee teelt bedrijvende bevolking moet zijn geweest. De aardewerkvondsten la ten zich in drie groepen in delen: a. inheems, primitief aar dewerk, voorkomend van La Panne tot in Holland; b. geïmporteerd Romeins aardewerk, o.a. terra sigillata; c. Vlaams-Romeins aarde werk, dat voornamelijk voorkomt in Vlaande ren en Zeeland. 2. Ten noorden van het stadje Goedereede (Zuid-Hol land) werd een Romeinse (burgerlijke) nederzetting gevonden, die daar gelegen moet hebben vanaf onge veer 75 jaar na Christus tot in de Ille eeuw. 3. Aardenburg; hier zijn in de laatste jaren uitgebreide onderzoekingen ingesteld door de R.O.B., waarbij de overblijfselen van talrijke Romeinse gebouwen zijn ontdekt. Veelal waren deze opgetrokken uit gemetsel de Doornikse steen en ge fundeerd op paaltjes. O.m. werden de funderingen blootgelegd van een Gallo- Romeins tempeltje van 6 X 6 meter. Het is mogelijk, dat men hier te doen heeft met een militaire neder zetting, echter bewezen is dit niet. Er zijn vele bron zen voorwerpen gevonden, en ook verschillende soor ten aardewerk, hoofdzake lijk Vlaams-Romeins, maar ook terra sigillata. Na de pauze behandelde de heer Trimpe Burger nog de vondsten, gedaan bij de res tauratie van de Abdijgebou wen te Middelburg, en de ver schillende volks- en vlucht- bergen in Zeeland, die vaak de kern zijn geweest van latere steden of dorpen. Ir. J. A. Trimpe Burger werd geboren in 1923 in de Bra bantse gemeente Mierlo. Zijn jeugd bracht hij geheel in Zeeland door. Na de H.B.S. te Middelburg doorlopen te heb ben studeerde hij in Wagenin- gen aan de Landbouwhoge school. Sinds 1955 is hij in dienst van de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek, in de rang van wetenschappe lijk ambtenaar le klasse, spe ciaal belast met het onderzoek in Zeeland. Werkgroep Historie en Archeologie Op 16 januari zullen de leden van de Werkgroep Historie en Archeologie voor het eerst in algemene vergadering bijeen komen. Deze eerste vergade ring zal gehouden worden in Goes. Het ligt in de bedoeling de plaats van bijeenkomst voortdurend te rouleren, zo dat de bezwaren, verbonden aan lange reizen gelijkelijk over de leden verdeeld zullen worden. m. 221

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 33