Vredeswetenschap Dr. H. C. M. Ghijsen erelid van het Zeeuwsch Genootschap Op 21 november 1964 heeft in de studiezaal van de Provin ciale Bibliotheek de huldiging plaats gehad van mejuffrouw dr. H. C. M. Ghijsen, ter ge legenheid van haar tachtigste verjaardag. Tijdens deze plechtigheid, die georganiseerd was door een kring van vrienden en vereer ders van mej. Ghijsen, deelde de secretaris van het Zeeuwsch Genootschap, mr. W. D. de Bruine, mede, dat zij Voordracht, gehouden door professor dr. B. V. A. Röling, op 9 december 1964, voor het Zeeuwsch Genootschap der W etenschappen. Spreker ving zijn voordracht aan met een analyse van het oorlogsprobleem, dat volgens hem drie facetten heeft: 1. De huidige situatie leidt vroeg of laat tot oorlog; de gevolgen van deze oor log zullen voor de mens heid ondragelijk zijn. 2. Het morele aspect, dat aan een moderne bewapening is verbonden. 3. Het politieke aspect. door de algemene vergadering was benoemd tot erelid van het Genootschap. Deze mede deling ging gepaard met het uitreiken van een gecalligra- feerde oorkonde. Mejuffrouw K. van de Putte, medewerkster van mej. Ghij sen, overhandigde haar het geschenk van de organisato ren: de drie in leer gebonden delen van het Zeeuws Woor denboek, waarvan het derde deel juist van de pers is ge komen. Na het officiële gedeelte van de bijeenkomst, was er nog gelegenheid dr. Ghijsen per soonlijk te feliciteren. Ad 1 Door de eeuwen heen heeft men gemeend, dat oorlog iets onontkoombaars is, iets, dat in de natuur zelf verankerd ligt. Tekenend hiervoor is bij voorbeeld de cyclus, opgesteld door Frederik III in zijn dag boek (1435): oorlog, armoede, nederigheid, vrede, welvaart, hoogmoed, oorlog. Bij recente opiniepeilingen is gebleken, dat ook heden ten dage meer dan 50 van de mensheid overtuigd is van de onvermij delijkheid van oorlogen. Met de invoering van de volkslegers in de Napoleon tische tijd „war ceased to be a gentleman's game" (Chur chill). In plaats van een leger- oorlog, werden later ma- teriaaloorlogen gevoerd; door de massale deelname werd de ideologie in de oorlogvoering binnengehaald. Dit leidde tot de totale oorlogen, waarin men van beide zijden de te genstander als misdadiger ziet. Anderzijds maakte de ontwikkeling van de techniek een verheviging van de ver nietigingskracht mogelijk. Aan onze zijde van het ijzeren gor dijn staat momenteel 400 me gaton gereed, dat is 135 maal zoveel als in de tweede we reldoorlog tot ontploffing is gebracht. Deze explosieve kracht wordt verplaatst door middel van raketten, die de gehele aarde omspannen en waartegen geen effectieve afweer mogelijk is. Men is dan ook overtuigd, dat in een eventuele oorlog anno 1964 100.000.000 Amerikanen het leven zouden laten. Het wapen is niet langer een middel tot krachtmeting, maar tot vernietiging. In plaats van de balance of power is geko men de balance of horror. Dit alles heeft tot gevolg, dat het militaire apparaat tegen woordig wordt opgebouwd, niet om een oorlog te winnen, maar om deze te voorkomen, (de zinspreuk van het U.S. Strategie Air Command is: „Peace is our profession"). Toch blijft altijd de mogelijk heid bestaan, dat er een oor log ontstaat op de wijze van een verkeersongeluk, ook al omdat de nucleaire wapenen gemakkelijk leiden tot een drieste buitenlandse politiek (Hongarije, Cuba). Ad. 2 De thermonucleaire wapens, gericht op steden zijn in strijd met de militaire ethiek en met het volkenrecht. Zon der discriminatie richten de counter-city weapons zich tegen militairen en burgers, mannen, vrouwen en kinde ren, belligerenten en ande ren, tegenwoordige genera tie en nageslacht. De moderne oorlog maakt dus onze be- „Het was mij een grote vreugde dat ik deze middag heb mogen beleven." 222

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 34